4. ledna 2014 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin povolil v Soči demonstrace, ale jen v určených zónách

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin zmírnil omezení, které v dějišti zimní olympiády v Soči zapovídalo do března jakékoli demonstrace. Podle agentury Reuters bude nyní možné pořádat protesty v určených zónách. Původní zákaz kritizovali obhájci lidských práv jako neústavní.

"Shromáždění, manifestace, demonstrace a pochody, které nejsou přímo spojeny s olympijskými a paralympijskými hrami, se mohou od 7. ledna do 21. března konat... výhradně po souhlasu místních bezpečnostních úřadů," oznámil v sobotu Kreml.

Putin v této věci v pátek doplnil příslušný bezpečnostní dekret. Podle Reuters je to z Putinovy strany další krok, který má před nadcházejícím sportovním svátkem vylepšit obraz Ruska.

Populistické gesto?

Vstřícným gestem už byla nedávná amnestie, díky které se dostali na svobodu zadržovaní aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, které Moskva stíhala za protest proti těžbě ropy v Arktidě. Věznici opustil také někdejší nejbohatší rus a bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, stejně jako dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová.

ČTĚTE TAKÉ:

Trnem v oku organizacím hájícím lidská práva a usilujícím o rovnoprávnost homosexuálů zůstává zákon zakazující propagaci "nepatřičných vztahů". Putin již opakovaně prohlásil, že účastníci olympiády nebudou stíháni za gesta či projevy, které mohou být považovány za propagaci homosexuality. Zároveň dal ale najevo, že žádné pochody gayů a leseb během her nepřipustí.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?