Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Putin přirovnal akci v Libyi za křižácké tažení, Medveděv to odmítl

Svět

  15:04
MOSKVA - Ruský premiér Vladimír Putin dnes ostře kritizoval rezoluci RB OSN týkající se Libye. Dokument přirovnal k výzvě ke středověké křižácké výpravě a dodal, že vměšování do záležitostí jiných zemí se stává trendem americké zahraniční politiky. Prohlásil také, že události v Libyi ukazují, že Rusko by mělo posilovat své obranné schopnosti. Ruský prezident Dmitrij Medveděv Putinův komentář označil za nepřijatelný.

Vladimir Putin foto: ČTK

Jde o první podstatnou reakci některého z ruských představitelů na zahájení ozbrojených akcí západních zemí v Libyi na základě čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Putin podle agentury Reuters při návštěvě podniku na výrobu balistických raket ve Votkinsku řekl, že rezoluce je vadná a mlhavá. "Povoluje cokoli. Podobá se středověkým výzvám ke křižáckým výpravám," prohlásil.

Hlavní události 21. března

* Kaddáfího rezidenci zasáhla raketa
Letecké nálety spojeneckých vojsk v noci na pondělí zasáhly rezidenci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Západní koalice uvedla, že libyjský šéf není cílem vojenských operací.
Na Kaddáfího rezidenci dopadla raketa. Zničila jednu budovu

*Kaddáfího syn údajně zemřel, tvrdí povstalciChamís Kaddáfí
Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Chámis prý zemřel. Zprávy se zatím nepodařilo potvrdit.
Syn Kaddáfího prý zemřel po útoku sebevražedného pilota

* Misuráta v obležení Kaddáfího jednotek
Síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího obklíčily povstaleckou baštu na západě země Misurátu a odřízly ji od dodávek vody. V centru města jsou podle agentury Reuters vojáci převlečení za civilisty. Kaddáfího jednotky dnes podle obyvatel Misuráty zabily nejméně devět lidí.
Britové rušili nálety, Kaddáfí prý používá civilisty jako živé štíty

Podle jeho názoru vláda libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nesplňovala demokratická kritéria, ale to neopravňovalo k vojenské intervenci.

Rezoluce je prý vadná a mlhavá
Putin dále řekl, že zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí se stalo trendem zahraniční politiky Spojených států a že události v Libyi znovu ukazují, že Rusko by mělo dál posilovat svou obranyschopnost.

Oznámil, že od roku 2013 Rusko prakticky zdvojnásobí výrobu systémů strategických raket. "Celkově bude nakoupeno 1300 typů zařízení a výzbroje. Plán je zajistit, aby v roce 2020 měly jednotky 70 procent moderní výzbroje," řekl.

Několik hodin poté se ke stejnému tématu vyslovil prezident Medveděv, který Putinovo přirovnání odmítl, aniž premiéra jmenoval. "V projevech, které charakterizují události v Libyi, je zapotřebí projevit maximální přesnost," řekl podle agentury Interfax Medveděv.

"V žádném případě není přípustné používat výrazy, které v podstatě vedou ke střetu civilizací, typu 'křížácké výpravy' a podobně. To je nepřijatelné. V opačném případě může všechno skončit daleko hůře, než se nyní děje. To musejí mít všichni na paměti," uvedl prezident.

Medveděv ostře proti
"Nedomnívám se, že rezoluce RB OSN byla nesprávná, vcelku odráží naše vidění libyjského vývoje," řekl Medveděv v přímém protikladu s výroky Putina.

Prezident dodal, že rozhodnutí Ruska zdržet se při schvalování rezoluce hlasování bylo "kvalifikovaným odmítnutím veta". Podle Medveděva Rusko nyní nemůže tvrdit, že při hlasování nevědělo, co dělá. "Udělali jsme to s rozmyslem, takové byly mé instrukce ministerstvu zahraničí," řekl prezident.

Rusko je podle Medveděva připraveno nabídnout při urovnání konfliktu své služby jako prostředník. Libyjská situace je podle něj nepřehledná, v zemi neexistuje koalice schopná realizovat koordinovanou politiku. Pro mnohé západní země je podle Medveděva libyjský vůdce Kaddáfí nepřijatelnou figurou, ale Moskva své vztahy s Tripolisem nepřerušila. "Proto může být naše zprostředkování využito," uvedl.

Medveděv a Putin dosud v otázkách zahraniční politiky vždy vystupovali koordinovaně. Tandem, v němž hlavní slovo podle médií patří Putinovi, má během letoška oznámit, který z obou politiků se stane kandidátem pro prezidentské volby plánované na příští rok.

               Měsíc bojů v Libyi: přehled klíčových událostí

Autoři: ,