7. srpna 2015 19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránec, kterému OSN zakázala vycestovat, prý jel na schůzku za Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA/DUBAJ Velitel elitní jednotky íránských revolučních gard Al-Kuds Kásim Sulejmání, na kterého OSN uvalila zákaz cestovat, údajně navštívil Rusko, kde s ním jednal prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu. Uvedla to v pátek americká televize Fox News s odvoláním na zdroje ze zpravodajských služeb.

Kreml schůzku popřel, podle agentury Reuters ji ale potvrdil íránský představitel, který si nepřál být jmenován. Jednalo se prý mimo jiné o dodávce protiletadlových raket S-300 a dalších zbraní.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Sulejmáního mezinárodní sankce v roce 2007. Na „černou listinu“ se dostal spolu s dalšími Íránci, podezřelými z účasti na projektu výroby jaderné zbraně.

Íránec podle Fox News přicestoval do Moskvy 24. července a odcestoval o tři dny později. Mezitím se setkal s vysoce postavenými ruskými představiteli, včetně Putina. Přesné téma schůzky není známo, údajně se jednalo rovněž o embargu na dodávky zbraní Íránu, které má ještě pět let zůstat v platnosti.

Mluvčí Kremlu popřel, že se Putin s íránským generálem sešel. Spojené státy ale zprávě věří. Washington obviňuje Sulejmáního z účasti na teroristických útocích. Americký ministr zahraničí John Kerry nedávno uvedl, že sankce proti Sulejmánímu zůstanou v platnosti i po podpisu dohody s Íránem o jaderném programu.

Spojené státy daly Al-Kuds na seznam organizací podporujících terorismus v roce 2007, Evropská unie v roce 2011. Západ a Izrael obviňují Al-Kuds z vyzbrojování mnoha radikálních uskupení na Blízkém východě.

Boj proti ISIS?

Sulejmání je také zapojen do boje proti Islámskému státu. „Rusko spolupracuje s Íránem na zastavení Islámského státu. Jakákoliv schůzka, která by pomohla úsilí v tomto směru, by byla jen dobrá,“ řekl agentuře Reuters ruský expert Igor Korotčenko.

„Není vyloučeno, že při jednáních - pokud se skutečně odehrály - mohl být nastolen i Putinův plán na vytvoření nové koalice proti Islámskému státu,“ napsal server Newsru.com. Připomněl, že Moskva navrhuje vytvořit proti Islámskému státu širokou koalici s účastí syrské a irácké armády, Kurdů a zemí regionu. Tento plán by mohl představovat alternativu vůči vojenským zásahům USA v Sýrii, které Rusko kritizuje.

Al-Kuds podle serveru představují speciální síly v rámci íránských revolučních gard, uskutečňují i tajné operace mimo Írán. Údajně právě Al-Kuds poskytují podporu radikálním hnutím Hamas v Palestině a Hizballáh v Libanonu. Sulejmánímu se připisuje klíčová role při zvratu občanské války v Sýrii v roce 2012, kdy vládní vojska Bašára Asada dobyla řadu strategických oblastí. Prý také obstarává íránskou pomoc irácké vládě a šíitským milicím v boji proti Islámskému státu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!