Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin, Erdogan a za nimi socha Rusů porážejících Turky. Ruský prezident si připravil pro návštěvu překvapení

Vladimir Putin hovoří s Recepem Erdoganem. Socha nad krbem zachycuje ruská vojska bojující s Turky. foto: ČTK

Doporučujeme
Moskva/Praha - Turecký prezident Recep Erdogan se ve čtvrtek setkal v Moskvě s Vladimirem Putinem. Státníci při tiskové konferenci seděli před zlatými hodinami umístěnými na krbu, jimž dominuje socha vojáků na koních. Zdánlivě nevinný předmět měl přitom svou symboliku - zobrazuje Rusy porážející Turky ve válce roku 1877. Fotografie ze setkání tak vyvolaly otázku, zda šlo o pouhou náhodu, nebo o promyšlené gesto.
  5:00

Půlnocí nastane v syrském Idlibu příměří, dohodli se Erdogan s Putinem na šestihodinové schůzce

Rusko má s Tureckem napjaté vztahy kvůli konfliktu v Sýrii. Státníci se ve čtvrtek dohodli na příměří v syrském Idlíbu, kde se obě země angažují. Schůzka se ovšem neobešla bez symbolického vzkazu v podobě dvou předmětů.

Jedním z nich byly již zmíněné hodiny, které jsou dílem ruského sochaře s francouzským jménem Eugeny Lanceray. Výzdoba vyobrazuje ruské gardy, jež překonávají bulharské hory během rusko-turecké války (1877-1878). V tomto konfliktu Rusové drtivě porazili Osmanskou říši, která přišla o kontrolu nad velkou částí území na Balkáně.

Tureckou delegaci také nemohla potěšit socha carevny Kateřiny Veliké, která stála opodál státníků. Vladařka v 18. století porazila Osmany ve dvou válkách a připojila si některá jejich území ve východní Evropě, například poloostrov Krym. Právě před sochou Kateřiny turečtí diplomaté stáli během tiskové konference. Stejně jako Erdogan na sobě nenechali nic znát, symboliku ale velmi rychle zaznamenali uživatelé sociálních sítí, kteří na dekorativní předměty začali upozorňovat.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle serveru RT odmítl, že by se mělo jednat o cílenou provokaci. Hodiny i socha jsou ostatně stálou dekorací sálu, ve kterém Putin jedná ze zahraničními politiky. I tak je ale pozoruhodné, že se Kreml rozhodl předměty nechat na místě během jednání s tureckou delegací.

Putina požádala o ruku neznámá dívka z Ivanova. Prezident vypadal bezradně

Nebylo by to ostatně poprvé, co ruský prezident použil symbolická gesta v politické komunikaci. Při známé schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v roce 2007 v Soči Putin přivedl svého černého labradora, což politička trpící fobií ze psů nesla s očividnou nelibostí. Putin později řekl, že o jejím strachu nevěděl. Názor kancléřky to ale tehdy nezměnilo. „Udělal to, aby si dokázal mužnost,” řekla později.

Putin je na své psy náležitě hrdý, což poznal i bývalý americký prezident George W. Bush. Ten v televizním rozhovoru popsal, že Putin si dělal legraci z jeho milovaného krátkonohého teriéra Barneyho. „Tomuhle říkáte pes?” zeptal se amerického prezidenta. Bush líčil, jak ho při následné návštěvě Ruska s manželkou Putin přivítal: „Přišel s takovým obrovským psiskem na vodítku a řekl - větší, silnější a rychlejší než Barney.”

Autor: