Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin za nepodaný deštník chorvatské prezidentce nemůže, je to chyba její ochranky, říká Špaček

Svět

  12:04
PRAHA - Když se na trávník moskevského stadionu Lužniki, kde se v neděli hrálo finále fotbalového šampionátu mezi Francií a Chorvatskem, začal snášet vydatný déšť, byla jediným státníkem bez deštníku. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová jej na rozdíl od svých protějšků Vladimira Putina a Emmanuela Macrona nedostala. Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka nejde o chybu pořadatelů, ale o selhání osobní ochranky chorvatské hlavy státu.

Zatímco prezidenti Vladimir Putin a Emanuel Macron jsou schováni pod deštníkem, chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová mokne. foto: Reuters

Lidovky.cz: Zatímco ruský prezident a později i jeho francouzský protějšek deštníky při předávání medailí hráčům obdrželi, chorvatská prezidentka na něj čekala marně. Pamatuje na něco takového protokol?  Kdo pochybil?
Je to selhání ochrany chorvatské prezidentky. Žádný prezident nemůže nikam bez doprovodu. Na takové veřejné akci, musí mít vedle sebe vždy svého bodyguarda, který je odpovědný za to, že když začne pršet, tak na prezidenta či prezidentku pršet nebude.

„Zřejmě chorvatská prezidentka nemá tak dobrou ochranku, která by chodila i s deštníkem.“
Erich Brabec, spolukomentátor finále v České televizi.

Jestli se chorvatský ochránce nepostaral o svoji šéfku, je to na padáka. Měl dostat deštník od pořadatelů nebo si vzít svůj. V lóži deštníky pochopitelně mají, zvláště když se schyluje k dešti. A pokud ochránce tou dobou v blízkosti prezidentky zrovna nebyl, tak je to další selhání. Jde o veřejnou ostudu pro chorvatskou ochranku.

Lidovky.cz: Neměli by v takové situaci zareagovat lépe i pořadatelé?
Jestliže se schyluje k dešti, ochranka s tím musí počítat, je na to vybavená. Jestliže ostatní prezidenti deštníky mají a chorvatská prezidentka ne, tak to nesvědčí o tom, že by si správně hlídali svou prezidentku. Mezi povinnosti ochranky patří primárně chránit její bezpečnost, ale i takovéto drobné úsluhy. Například česká ochranka pomáhá našemu prezidentovi vstávat, chodit do schodů nebo mu nosí hůl. Deštník je naprostá samozřejmost.

Ladislav Špaček.

Ladislav Špaček.

Lidovky.cz: Měli Putin nebo Macron svůj deštník gentlemansky přenechat chorvatské prezidentce, nebo na této úrovni pohlaví nerozhoduje?
Všichni jsou si rovni. Prezidentky nejsou více než prezidenti, protože zastávají stejnou funkci. Když se sestavuje zasedací pořádek nebo pořadí u vstupů do místnosti, rozhoduje zásada seniority, tedy kdo je déle v úřadu. Jestli je to žena, nebo muž nemůže být ve funkci důležité.

Francouzský prezident a chorvatská prezidentka.
Jeden z pamětných okamžiků, kdy pod deštníkem zůstal v suchu pouze Vladimír...

Pochopitelně by bylo mediálně velmi atraktivní, kdyby někdo z mužů chorvatské prezidentce deštník nabídl. Zachránil by tím práci její ochranky. Ale povinnost žádného z prezidentů to není. Francouzský prezident nemůže suplovat chorvatskou ochranku.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat