Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin za nepodaný deštník chorvatské prezidentce nemůže, je to chyba její ochranky, říká Špaček

Zatímco prezidenti Vladimir Putin a Emanuel Macron jsou schováni pod deštníkem,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatímco prezidenti Vladimir Putin a Emanuel Macron jsou schováni pod deštníkem,... | foto: Reuters

PRAHA Když se na trávník moskevského stadionu Lužniki, kde se v neděli hrálo finále fotbalového šampionátu mezi Francií a Chorvatskem, začal snášet vydatný déšť, byla jediným státníkem bez deštníku. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová jej na rozdíl od svých protějšků Vladimira Putina a Emmanuela Macrona nedostala. Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka nejde o chybu pořadatelů, ale o selhání osobní ochranky chorvatské hlavy státu.

Lidovky.cz: Zatímco ruský prezident a později i jeho francouzský protějšek deštníky při předávání medailí hráčům obdrželi, chorvatská prezidentka na něj čekala marně. Pamatuje na něco takového protokol?  Kdo pochybil?
Je to selhání ochrany chorvatské prezidentky. Žádný prezident nemůže nikam bez doprovodu. Na takové veřejné akci, musí mít vedle sebe vždy svého bodyguarda, který je odpovědný za to, že když začne pršet, tak na prezidenta či prezidentku pršet nebude.

„Zřejmě chorvatská prezidentka nemá tak dobrou ochranku, která by chodila i s deštníkem.“
Erich Brabec, spolukomentátor finále v České televizi.

Jestli se chorvatský ochránce nepostaral o svoji šéfku, je to na padáka. Měl dostat deštník od pořadatelů nebo si vzít svůj. V lóži deštníky pochopitelně mají, zvláště když se schyluje k dešti. A pokud ochránce tou dobou v blízkosti prezidentky zrovna nebyl, tak je to další selhání. Jde o veřejnou ostudu pro chorvatskou ochranku.

Lidovky.cz: Neměli by v takové situaci zareagovat lépe i pořadatelé?
Jestliže se schyluje k dešti, ochranka s tím musí počítat, je na to vybavená. Jestliže ostatní prezidenti deštníky mají a chorvatská prezidentka ne, tak to nesvědčí o tom, že by si správně hlídali svou prezidentku. Mezi povinnosti ochranky patří primárně chránit její bezpečnost, ale i takovéto drobné úsluhy. Například česká ochranka pomáhá našemu prezidentovi vstávat, chodit do schodů nebo mu nosí hůl. Deštník je naprostá samozřejmost.

Ladislav Špaček.

Ladislav Špaček.

Lidovky.cz: Měli Putin nebo Macron svůj deštník gentlemansky přenechat chorvatské prezidentce, nebo na této úrovni pohlaví nerozhoduje?
Všichni jsou si rovni. Prezidentky nejsou více než prezidenti, protože zastávají stejnou funkci. Když se sestavuje zasedací pořádek nebo pořadí u vstupů do místnosti, rozhoduje zásada seniority, tedy kdo je déle v úřadu. Jestli je to žena, nebo muž nemůže být ve funkci důležité.

Francouzský prezident a chorvatská prezidentka.
Jeden z pamětných okamžiků, kdy pod deštníkem zůstal v suchu pouze Vladimír...

Pochopitelně by bylo mediálně velmi atraktivní, kdyby někdo z mužů chorvatské prezidentce deštník nabídl. Zachránil by tím práci její ochranky. Ale povinnost žádného z prezidentů to není. Francouzský prezident nemůže suplovat chorvatskou ochranku.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!