21. června 2019 21:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin zakázal ruským aerolinkám létat do Gruzie. Protiruské protesty si ve čtvrtek vyžádaly desítky zraněných

Čtvrteční nepokoje v hlavním městě Gruzie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrteční nepokoje v hlavním městě Gruzie. | foto: Reuters

Moskva Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v zjevné reakci na politickou krizi v Tbilisi, kde vypukly protivládní a protiruské demonstrace, zakázal ruským aerolinkám od 8. července létat do Gruzie. O prezidentově výnosu informoval Kreml.

„Od 8. července se ruským leteckým společnostem dočasně zakazuje uskutečňovat vzdušnou přepravu občanů z území Ruské federace na území Gruzie,“ citovala z dokumentu agentura TASS.

21.června 2019 v 21:11, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 21:36

#Breaking Putin signs decree suspending passenger flights from Russia to Georgia following Tbilisi unrest https://t.co/3XmP8IUP4f

Putinův výnos také doporučil cestovním kancelářím, aby se po dobu zákazu zdržely realizace svých zájezdů. Prezident nařídil vládě, aby napomohla ruským občanům v Gruzii s návratem do vlasti.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve doporučilo ruským občanům vyvarovat se cest do Gruzie.

Protiruské protesty v Tbilisi.

Protiruské protesty v Tbilisi.

Nepokoje v Tbilisi vyvolala ve čtvrtek návštěva ruských poslanců, z nichž jeden usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu. To si opozice vyložila jako provokaci. Dav demonstrantů se pokusil vtrhnout do sídla parlamentu, policie k jejich rozprášení použila slzný plyn, vodní děla i gumové projektily. Média referují o 240 zraněných a třech stovkách zatčených.

Protestující v hlavním městě Gruzie. Putin jako reakci zakázal ruským...
Čtvrteční nepokoje v hlavním městě Gruzie.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová později označila Rusko za „nepřítele a okupanta“ a naznačila, že v pozadí protestů stojí „pátá kolona“ Moskvy. Naopak Moskva kritizovala radikální gruzínské politiky za to, co označila za „protiruskou provokací“.

Protesty pokračují i v pátek, i když mezitím odstoupil předseda gruzínského parlamentu. Opozice se dožaduje demise ministra vnitra, zodpovědného za čtvrteční zásah, a vypsání předčasných voleb.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!