Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Přátelství s Putinem? Gustáv Husák by se závistí obracel v hrobě’

Vladimír Putin

  13:00
PRAHA - Rázný, velmi temperamentní muž, Vadim Prochorov, je právníkem ruské opozice. Zastupuje i svého přítele, stranického kolegu a vůdce ruských demokratických sil Borise Němcova.In memoriam. Dnes se Prochorov snaží hájit zájmy jeho rodiny, která je přesvědčena, že Němcov se stal obětí státní zlovůle a zločinecké podstaty režimu prezidenta Vladimira Putina.

Hrdinové neumírají. Po loňské vraždě Borise Němcova vyrazily tisíce Moskvanů do ulic. foto: Archiv LNČTK

LN: Co to znamená, být advokátem člověka, který byl před rokem v Moskvě zastřelen?
Teď jsem především advokátem jeho dcery Žanny Němcovové. A také jeho matky, která pochovávala svého syna v den svých narozenin. 2. března 2014. Advokacie v Rusku je vůbec specifické řemeslo. Už nás není moc, kdo hájíme opoziční předáky, nebo jiné podobné klienty.

Známý kritik Kremlu leží v bezvědomí v moskevské nemocnici. Otrávili ho?

LN: Žanna Němcovová se odstěhovala z Ruska. Hrozilo jí nějaké nebezpečí?
Odjela hned poté, co se někdo pokusil otrávit našeho dalšího přítele a kolegu jejího zesnulého otce Voloďu Kara-Мurzu (absolvent univerzity v Cambridge, významný ruský novinář, publicista a opoziční politik, otráven 25. května 2015 v Moskvě pozn. red.). Nebylo to, jak se někteří pokoušejí bagatelizovat situaci, nějaké zastrašování. Šlo o pokus o vraždu.

Žanna Němcovová, dcera zavražděného ruského opozičníka Borise Němcova.
Vladimir Kara-Murza ml. na archivním snímku. Vpravo v pozadí jeho kolega,...

Ženna Němcovová a Vladimir Kara-Murza.

LN: Němcov a Kara-Murza spolupracovali. Existuje mezi oběma případy souvislost?
Motivy jsou zřejmě různé. Jsem přesvědčen, že za vraždou Borise Němcova stojí tým čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Zatímco Kara-Murzu chtěly zabít federální složky, nejspíš lidé pod přikrytím FSB. Na první pohled je vidět jiný styl. Existují takové dvě likvidační větve – grozněnská a moskevská efesbéšnická. Někdy jednají samostatně, ale někdy se jejich zájmy protínají.

LN: Boris Němcov byl v politice dlouho, co se stalo v poslední době, že začal být někomu tak nepohodlný?
V roce 2014 se Němcov a jeho stoupenci ocitli skutečně v hluboké a dostatečně bezzubé opozici. Nikdo z úspěšných lidí se s nimi nechtěl bavit, protože to automaticky znamenalo konec kariéry. Opoziční strany zůstaly bez peněz, jestli nám někdy něco někdo dal, tak v noci schovaný pod prostěradlem.

Kdo je Vadim Prochorov:

  • Advokát, jenž se specializuje na politické kauzy.Hájí představitele ruské demokratické opozicevčetně zavražděného Borise Němcova, zastupuje zájmy organizace Výbor-2008 a opoziční Strany národní svobody (PARNAS).
  • Angažuje se v politice, vstoupil do liberálního hnutí Solidarita, stal se členem jeho politické rady.

Vadim Prochorov.

I za této kritické situace se Němcov dokázal ve volbách probojovat do jaroslavské oblastní dumy. Ukázalo se, že i jeden jediný poslanec může vládním silám dost znepříjemnit život. Nakonec si u něj lidé stěžovali na úředníky, na politiky, věci se začaly hýbat kupředu. Mělo to i své nepříjemné důsledky. Roztrhnul se pytel s útoky proti opozičním aktivistům. Co jen na nás neházeli! Dorty, vejce, rajčata, polévali barvou. Proputinovská mládež Naši, Mladá garda a podobné organizace měly celou škálu munice. To už jsem se do hry musel vložit já. Vždy jsem případ nahlásil na policii, ale tam mi řekli: „No a co, tak na něj hodili dort no... však to není kámen, ale potravina!“

A přesně tohle zvyšuje úroveň agrese ve společnosti. Lidem jakoby říkáte: „Můžete na ně házet rajčata, urážet je... a nic se vám nestane“. Navíc se Němcov občas nechal vyprovokovat. Měřil 187 centimetrů a když na něj házeli vejce, automaticky na útočníka namířil pěst a začal se třeba strkat. Okamžitě na něj podávali trestní oznámení za to, že prý někoho zmlátil. Já jsem byl neustále u soudu.

LN: Choval osobně prezident Putin k Němcovovi nějaké negativní emoce?
Němcov ostře ale věcně vystupoval i proti Putinovi. Nesnášel ho a musím říct, že to bylo vzájemné. Na druhou stranu, Putin nikdy nepovažoval Němcova za zrádce. Zrádce náš pan prezident k smrti nenávidí, Němcov zrádcem v jeho očích nebyl.

LN: Můžete blíže charakterizovat kategorii zrádců?
Litviněnko! (Ruský příslušník tajný služeb, který uprchl do Velké Británie, kde zveřejnil některá svá odhalení svědčící o zločinech Kremlu, poté byl otráven radioaktivním plutoniem pravděpodobně svými bývalými kolegy z FSB, pozn. red.). Němcov byl protivník Putina, Litviněnko ho zradil.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

LN: Vy patříte do kategorie zrádců nebo protivníků?
Protivníků. I když jistotu nemáte nikdy. Kara-Murza byl také protivník, a chtěli ho zabít.

LN: Situaci v Rusku ale přece nevyžaduje, aby opoziční předáci byli fyzicky odstraňováni. Prezidentovi ani jeho okolí zatím nic nehrozí...
V atmosféře, kdy je opozice nazývána bandou vlastizrádců, popřípadě pátou kolonou, která zobe z ruky Západu, si část společnosti skutečně myslela, že už je třeba s vůdci opozice rázně zatočit. Všechno vyvrcholilo Krymem. A tím, že Němcov vypracoval podrobnou zprávu o aktivitách Putina na Ukrajině.

Jedy, které zabíjejí kritiky Kremlu. Exotický jasmínovec či smrtící polonium

LN: Podobnou, jako vyšla i o Olympiádě v Soči, kde se narodil?
Nad Němcovem se stahovaly mraky dlouho. Už od chvíle, kdy kritizoval, že miliardy dolarů na Olympiádu byly vyhozeny zbytečně. Jenže Olympiáda dopadla pro Rusko dobře, naši sportovci dosáhli významných úspěchů, vlastně se opakovala Olympiáda v Německu v roce 1936. A co následovalo v roce 1938? Sudety. Vidíte. Tehdy Němci zabrali Sudety dva roky po Olympiádě, teď je ale doba taková uspěchaná, takže všechno jde rychleji. Naši jsou na Krymu.

LN: Je možné, že Putin upřímně věří v konspirativní teorie o Američanech, kteří zorganizovali ukrajinský Majdan, aby mohli Ukrajinu dostat na svou stranu?
Určitě je o tom upřímně přesvědčen. Chápe, že na ukrajinských událostech mají podíl nejen Američané. Ale je přesvědčen, že CIA věci zásadně ovlivňuje. Jeho myšlení je dokonale kágébešnické. Konspirativní. Za vším vidí spiknutí. Akce Krym se mu skvěle povedla. Tak rozpoutal válku na Donbase... A v Rusku? No přece je třeba utáhnout si opasky, když je země ve válce! Potřeboval nějak vysvětlit obyvatelstvu, proč za sebou nezanechává žádné velké ekonomické dílo. Co ale dokázal v očích prostých Rusů? Vrátil zemi Krym. Tomu rozumí každý.

‚Rusové jsou obětí teroru. Bojí se moci a podřídí se čemukoli‘

LN: Protože Rusy ovládla mučivá nostalgie po rozpadlém Sovětském svazu?
Putin geniálně dokázal využít tyto nálady. Vždyť poprvé od epochy Stalina ruský vůdce nic neztratil, o nic nepřišel, ale naopak, něco Rusku vrátil. Na vlně nadšení z připojení Krymu se vyostřily vztahy k opozici. V létě roku 2014 přes facebook Němcovovi přišla konkrétní hrozba. „Já ti prorazím lebku kladivem“. Devět měsíců před vraždou. Nemyslím si, že tohle napsali Čečenci. Spíš někdo z obdivovatelů Putina, jak jim říkáme „našisti“ (členové mládežnického hnutí NAŠI podporovaného Kremlem, pozn. red.). Fanatici. Němcov byl jedním z mála ruských politiků, kdo důsledně vystupoval proti ruské agresi na Krymu.

LN: Nezačal se obávat o život, když mu přišla konkrétní výhrůžka?
Obrátil se osobně na šéfa vyšetřovacího výboru Bastrykina, který tak fanaticky miluje Prahu, že si do místních nemovitostí ukládá celoživotní úspory. Ovšem Bastrykin to nechal vyšetřovat pochůzkáře působícího v Jaroslavli. Samozřejmě nic nezjistil. Abych byl ale spravedlivý, já si nemyslím, že člověk, který tehdy Němcovovi vyhrožoval, má něco společného s jeho vraždou.

LN: Podle vás jsou pachateli tedy skutečně Čečenci?
Je zcela jasné, že v roce 2014 si Kadyrov začíná více Němcova všímat. Přestože Kavkaz a islám pro něj nebyla hlavní témata. Soustředil se na Putina a Rusko. I vzhledem k tomu, že byl pokřtěným židem, měl k náboženství odstup. Takže pokud se tvrdí, že ho zabili za nenávist k islámu, je to úplný nesmysl.

Čečenská metropole Groznyj a její vůdce Ramzan Kadyrov (uprostřed): v uniformě a se svatojiřskou stužkou u srdce.

LN: Něco se ale muselo stát zhruba v roce 2014, co dalo poslední impuls k likvidaci Němcova. Vy víte, co to bylo?
Případ Němcova je dnes popsán v 66 svazcích, které představují 72 gigabyty a k tomu ještě hromada videozáznamů. Z nich a z mých poznatků vyplývá, že v roce 2014 se sešla řada okolností, které vyústili v likvidaci Borise Němcova. A jaký byl poslední popud, to nevím. Je řada spekulací o tom, zda Putin dal či nedal Němcova zastřelit. Já osobně nejsem vůbec přesvědčen, že by Putin s vraždou souhlasil. Němcov nebyl Litviněnko.

LN: Není případ Němcova až nápadně podobný vraždě novinářky Anny Politkovské v roce 2006? I tehdy stopy vedly do Čečenska...
Existuje několik podobných vražd. Vražda Natálie Estěmirovové je jasné dílo rukou Kadyrova. Navíc k ní došlo na území Čečenska. Vražda bratrů Jamadajevových. To si objednal Putin, ale veškeré stopy vedou ke Kadyrovovi. ..

ČEČENSKO V RUKÁCH TYRANA

LN: Ale Politkovskou zabili v den Putinových narozenin, Němcova prakticky u kremelské zdi, pod okny sídla prezidenta. Není to obojí dostatečně symbolické?
Podle vyšetřovatelů všechny stopy v obou případech vedou do blízkosti Ramzana Kadyrova. A věděl o tom sám Kadyrov? V současném Čečensku nelze učinit jediný krůček bez jeho souhlasu. Jakmile se někdo pokusí něco udělat bez jeho povolení, je to mrtvý člověk. Takže když Kadyrov říká, že to mohli skutečně udělat Čečenci, ale proč se všichni díváme přímo na něj, tak já odpovídám: protože to byli Čečenci z nejbližšího okolí čečenského vůdce.

LN: Bál jste se o život Němcova?
Někdy se mě ptal: „Mohli by mě zabít?“ Já jsem ho uklidňoval, protože jsem tomu nevěřil. Bývalý první vice-premiér! Ale cítil jsem, že se nad ním stahují mračna. Neustále na něj někdo útočil, něco házel, na jeho auto mu ve dvoře shodili záchodovou mísu... Ale že ho zabijí? Vražda na této úrovni v Rusku nebyla od zabití Kirova v roce 1934. Popravovalo se, ale takováto operace u nás nebyla 80 let.

Šikanován Kremlem, odvržen opozicí. Chmurné vyhlídky ruského expremiéra

LN: Napadlo vás hned, když jste se o jeho smrti dozvěděl, kdo ho mohl zabít?
27. února večer jsem byl v redakci listu New Times. Za pět minut dvanáct mi volá Ilja Jašin a říká: „Stojím nad mrtvolou Němcova“. Zavražděn byl ve 23 hodin 31 minut. Za 40 minut jsem byl na místě. Ještě tam ležel na zádech. V půl čtvrté v noci se mne náčelník moskevské policie Anatolij Jakunin zeptal: „Vy někoho podezíráte? Napadli mne lidé kolem hnutí Antimajdan... Jenže Jakunin najednou řekne: „A co Čečenci?“ Čtyři hodiny po vraždě to vyslovil. Přitom my, Němcovova strana, jsme o Čečencích v tu chvíli vůbec nepřemýšleli. Pár dnů po vraždě skutečně zadrželi první podezřelé Čečence.

LN: Jsou to ti praví?
Jsou to pouze vykonavatelé popravy. Někdo střílel, někdo řídil auto, někdo kaši vařil... Dlouho ho sledovali. Protože Němcov se rád po Moskvě pohyboval pěšky a Čečenci zásadně všude jezdí autem, dost často ho ztráceli. Třeba když zašel do metra... Pro nás vražda není objasněná, dokud jsou zadrženi jen vykonavatelé. Navíc, vůbec neznáme motiv! Vždyť těmto lidem jen zaplatili, oni neměli žádný motiv ho zabíjet. Kdo jim slíbil 15 miliónů rublů?

Vražda Borise Němcova.

LN: Ale proč si vybrali k akci místo na dohled od Kremlu?
Vyšetřovatelé tvrdí, že to byla náhoda. Opírají se o přiznání vrahů. Prý čekali na Němcova nejdřív u jeho domu, už chtěli odejít, ale najednou kolem deváté vyjíždí auto, ve kterém sedí on. Jeli za ním. Dojel ke GUMu, řidič ho vysadil a odjel. Němcov vstoupil do GUMu. V tu chvíli ho ztratili. Začali tam zmateně běhat, existuje i video z bezpečnostních kamer, které je zachytily. Najednou Němcova spatří přes vitrínu v jedné z kaváren, kde sedí s přítelkyní. Když ti dva vyjdou na ulici, vrazi je následují přes most směrem domů k Němcovovi. Možná si místo vraždy nevybírali, ale prostě to tak vyšlo.

To si myslí vyšetřovatelé. Jak to bylo ve skutečnosti, nikdo neví. Ale místo to vlastně bylo ideální pro takový čin. Politická vražda u Kremlu, co víc si kdo mohl přát? Když pak v televizi ukazovali stokrát záběry mrtvoly Němcova, vždy se za ním v pozadí tyčily věže Kremlu. Symbolické. Na druhou stranu. Ti Čečenci přišli z hor, město pro ně není přirozeným prostředím a bylo jim celkem jedno, zda jsou u Kremlu nebo ne.

LN: Měli jste již možnost seznámit se se všemi materiály natočenými bezpečnostními kamerami?
Moment vraždy je jen čistě náhodou zaznamenán jedinou kamerou z velké dálky a s velmi špatným rozlišením. Žádný jiný záznam není k dispozici. Podle mne nás Federální služba ochrany, která má prostor pod kontrolou, balamutí. Třeba proto, že na kameře jsou zaznamenáni i ti, kdo oficiálně, na příkaz vyšších míst, Němcova sledovali. Tedy nejen Čečenci, ale i příslušníci FSB.

LN: Když jsou polapeni, jak tvrdíte, pěšáci, nelze je přesvědčit, aby ve svém vlastním zájmu řekli, kdo si je najal?
Především to nemusejí vědět. Je tam řada prostředníků a nikdo neví všechno. A druhý, ještě důležitější důvod toho, proč drží jazyk za zuby a nikdy neudají Kadyrova? Mají v Čečensku své rodiny. Víte, co by se s nimi mohlo stát?

Členové ruské opozice v první řadě průvodu: Michail Kasjanov (třetí zprava) a Ilja Jašin (druhý zprava)

LN: Co očekáváte od mezinárodní veřejnosti?
Přál bych si, aby v každé zemi, kam přijede Putin, kladli novináři, politici, soudci, aktivisté, prostě všichni jednoduchou otázku: kdo si vraždu Němcova objednal? V lednu Parlamentní shromáždění Rady Evropy iniciovalo jmenování speciálního zpravodaje pouze ve věci vraždy Borise Němcova. Takže bych si ještě přál, aby takovou iniciativu podpořili i čeští kolegové.

LN: Máte pocit, že Česká republika má ke Kremlu blíž, než ostatní země EU?
Viděl jsem, co se tady dělo kolem příjezdu čínského prezidenta a trošku mne to vylekalo. Rusko by pro vás mělo být spíš příklad, jak řadu věcí dělat nelze, než nějakým vzorem. Velká přátelství s Putinem nejsou bezpečná. Kdybyste mu to dovolili, rád by se vám tady prošel... Gustav Husák by se závistí v hrobu obracel. Ale to je vaše věc, jak si to tady zařídíte. Snad vás vaše tradice uchrání od nežádoucího vlivu.