25. října 2017 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinovi blízcí kontrolují majetek za 24 miliard dolarů, tvrdí výzkumná organizace

Vladimir Putin v Helsinkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin v Helsinkách | foto: Martti Kainulainen/AP

MOSKVA Lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina mají pod kontrolou aktiva v hodnotě desetiny ruského státního rozpočtu. Uvádí to zpráva mezinárodní nevládní organizace Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), o níž informují ruská opoziční média. Souhrnný majetek Putinových příbuzných a blízkých zpráva odhaduje na téměř 24 miliard dolarů (522 miliard Kč).

Mnozí z lidí, které informace investigativních autorů označují za Putinovy „příbuzné, staré přátele či přátele, kteří se stali příbuznými“, jsou napojeni na mohutné ropné a plynárenské firmy, případně jiné ruské státní podniky.

Ze známých oligarchů k nim patří například finančník Jurij Kovalčuk, majitel holdingu Novatek Gennadij Timčenko nebo bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi, Putinovi přátelé z dětství.

Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří vlastní ohromné majetky, ale nedokážou vysvětlit jejich původ. Tento fakt, spolu s napojením na prezidenta, vyvolává otázku, zda jim jejich jmění skutečně patří, nebo zda jsou jen nastrčenými vlastníky.

Podle OCCRP jde o Michaila Šelomova, Sergeje Roldugina a Pjotra Kolbina. Tito lidé údajně nemají přehled o tom, jaké firmy jim patří, veřejnost je nezná a obchodním aktivitám se nevěnují. Putin v červnovém rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem prohlásil, že nevlastní majetek, který se mu přičítá. Žádné peníze si prý s sebou do hrobu nevezme, protože rubáš nemá kapsy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz