5. června 2007 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinovo Rusko vyjelo z kolejí, řekl Bush

George Bush v Černínském paláci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush v Černínském paláci | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Návštěva George Bushe v Česku před šestou hodinou skončila. Předtím americký prezident v očekávaném projevu hodnotil vývoj demokracie ve světě. Kritiku adresoval především situaci v Rusku, které podle Bushe pod Putinovým vedením "vyjelo z kolejí" demokratických reforem. Sledujte on-line, Fotogalerie

Bushova kritika se obrátila také proti Číně, která podle jeho slov odmítá otevřít svou politiku stejně, jako otvírá svou národní ekonomiku. "Čínští představitelé věří, že mohou pokračovat v otvírání svého hospodářství, aniž otevřou svůj politický systém," řekl Bush.

 

George Bush v Praze, sledujte on-line
Bushova česká mise
Oběd chystá třicet kuchařů a sto číšníků
Stovky odpůrců v ulicích
'Dobrý den, radare, já ti tleskám,' zpívá Parkanová
Bush pochválil Bursíkovi zelenou kravatu
Bush slíbil, že se zasadí o zrušení víz


Americký prezident uvedl, že s těmito státy mají USA silné a fungující vztahy. "V oblastech, kde sdílíme stejné zájmy, spolupracujeme. V jiných oblastech máme silný nesoulad," uvedl.

To je podle něj případ Ruska, kde před časem reformy slibovaly, že se zlepší postavení občanů. Ale reformy vyjely ze správných kolejí s problematickými dopady pro demokratický vývoj, řekl. "Součástí dobrých vztahů je naše schopnost mluvit otevřeně o tom, v čem se neshodujeme. Proto budou Spojené státy nadále budovat své vztahy s těmito zeměmi, a budou to dělat, aniž opustí své zásady či své hodnoty," dodal.

Bush mluvil o Havlovi, Chartě i Laterně Magice
Bush zmínil také příběh disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla, hovořil o Chartě 77, reformách Pražského jara, o Laterně Magice či Václavském náměstí, které se v roce 1989 staly centry odporu proti komunistickému režimu.

O osudech Československa, Polska, Maďarska či východního Německa, které před bezmála 18 lety svrhly komunismus a železnou oponu, mluvil v souvislosti s úsilím své země šířit a hájit svobodu proti nynějším hrozbám. Evropa je konečně kontinentem míru, objevily se ale nové hrozby svobodě, prohlásil americký prezident.

Bush uvedl, že je pro něj ctí promluvit v Česku, k národu v srdci Evropy, které bojovalo za svou svobodu v éře nacismu a komunismu, včetně dvacetileté okupace Sovětským svazem. Ocenil, jak Česko bojuje za lidská práva na Kubě, v Bělorusku a dalších státech, které čelí kritice za nedodržování lidských práv.
Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.