5. prosince 2018 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouská vláda chce zakázat plastové sáčky a tašky, zůstanou jen ty biologicky odbouratelné

Igelitky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igelitky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vídeň Rakousko chce od roku 2020 zakázat většinu plastových tašek a sáčků. Výjimku by měly tvořit pouze ty, které jsou biologicky zcela odbouratelné. Příslušný návrh zákona ve středu schválila vláda, informovala ministryně pro udržitelný rozvoj Elisabeth Köstingerová, do jejíhož portfolia patří i ochrana životního prostředí. Ušetřit by to podle ní mělo až 7000 tun plastového odpadu ročně.

„Existuje dostatečné množství alternativ k plastovým sáčkům,“ uvedla ve středu Köstingerová, podle níž je Rakousko po Francii a Itálii teprve třetí členskou zemí Evropské unie, která má v úmyslu úplný zákaz umělohmotných tašek a pytlíků. Zákaz by se podle ní měl dotknout všech neekologických plastových tašek a sáčků, které mají držadla či otvor pro úchop.

Kromě biologicky odbouratelných tašek by výjimku měly dostat i ty stabilní z tvrdého plastu, které nabízejí například některé obchody s nábytkem. Zákazníci totiž tento typ tašek většinou používají opakovaně.

Podle ministerstva pro udržitelný rozvoj je v Rakousku jen v obchodech s potravinami ročně v oběhu zhruba 430 milionů plastikových sáčků a tašek. To odpovídá zhruba 5000 až 7000 tun umělohmotného odpadu ročně, který by po zákazu nevznikl. Obzvlášť velké množství odpadu podle ministerstva vzniká z lehkých mikrotenových sáčků používaných při nákupu ovoce a zeleniny.

Kromě plastových sáčků a tašek chce rakouská vláda zakázat také přidávání mikroplastů do kosmetiky a prostředků na úklid.

Organizace na ochranu životního prostředí Greenpeace avizovaný zákaz přivítala, varovala ale zároveň před tím, aby se sáčky a tašky z umělé hmoty jednoduše nahradily výrobky z papíru či bio-plastu. Skutečným řešením příznivým k životnímu prostředí jsou podle ní jen tašky a pytlíky na více použití.

ČTK
J. Křivan Včera bylo pozdě. 22:14 5.12.2018

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!