29. ledna 2019 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouský podnikatel chce žalovat Kaczyńského, je prý spojen s firmou, která podnikateli nezaplatila za služby

Jaroslaw Kaczyński. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslaw Kaczyński. | foto: Reuters

VARŠAVA Rakouský podnikatel Gerald Birgfellner nedostal zaplaceno za služby poskytnuté v souvislosti s plánovanou výstavbou dvou mrakodrapů v centru Varšavy a chystá se kvůli tomu obvinit předsedu polské vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Píše to agentura Reuters s odvoláním na deník Gazeta Wyborcza.

Ten v úterý zveřejnil nahrávky, které spojují Kaczyńského a jeho stranu Právo a spravedlnost (PiS) s podnikem Srebrna, který měl budovy stavět. Polská ústava přitom politickým stranám zakazuje provádět hospodářskou činnost, upozorňuje deník.

Podnik Srebrna plánoval v centru polského hlavního města postavit budovy obsahující kancelářské prostory, byty, hotel a sídlo nadace Lecha Kaczyńského, bývalého prezidenta a tragicky zesnulého bratra stranického šéfa.

Podle listu Gazeta Wyborcza měla na stavbu přispět částkou 15,5 milionu eur (399 milionů korun) a úvěrem 300 milionů eur (7,7 miliardy korun) státní banka Pekao. Ke stavbě ale údajně chybělo povolení varšavských úřadů. Na jedné ze zveřejněných nahrávek se zdá, že Kaczyński podmiňuje realizaci projektu vítězstvím své strany v místních volbách. Strana ale v hlavním městě prohrála.

Mluvčí PiS Beata Mazureková v úterý tvrzení deníku Gazeta Wyborcza označila za „pomluvu a spekulace“.

Podnikatel Gerald Birgfellner podle rakouských médií do podniku již vložil 1,5 milionu euro (38,6 milionů korun). Za odvedené přípravné práce na stavbě nedostal od firmy Srebrna zaplaceno a ve věci se šestnáctkrát sešel s šéfem PiS. Podle agentury Reuters minulý pátek informoval varšavské státní zastupitelství o možném trestném činu Kaczyńského. Toho se politik údajně dopustil tím, že podnikatele včas neinformoval o nerealizovatelnosti stavebního projektu.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...