12. ledna 2014 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko poslalo do vazby další poslance neonacistického Zlatého úsvitu

Nikolaos Michaloliakos, lídr řecké nacionalistické strany Zlatý úsvit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikolaos Michaloliakos, lídr řecké nacionalistické strany Zlatý úsvit | foto: ČTK

ATHÉNY Řecká prokuratura poslala do vazby další dva poslance neonacistické strany Zlatý úsvit. Oba čelí obvinění ze členství ve zločinecké organizaci. Další zákonodárce krajně pravicového hnutí by měl vypovídat před prokurátory v neděli, uvedla agentura AP. Celkem bylo obviněno devět poslanců Zlatého úsvitu, tři z nich čekají na soud ve vězení již od října.

Jorgos Jermenis a Panajotis Iliopulos vypovídali v sobotu před prokurátory několik hodin. Poté bylo rozhodnuto o jejich vazbě. Jermenis, který je známý rovněž jako Kajadas: pod tímto jménem vystupoval jako basista v blackmetalové řecko-norské kapele Naer Mataron, byl obviněn mimo jiné z toho, že cvičil členy strany k útokům na imigranty. Dalšího zákonodárce Efstathiose Bukurase čeká výslech dnes ráno. Kromě členství ve Zlatém úsvitu mu hrozí obvinění z vydírání.

Poslanci vinu odmítají

Ve vazbě je držen i šéf strany Nikolaos Michaloliakos. Zadržení všech členů Zlatého úsvitu souvisí s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z loňského září.

K TÉMATU

Poslanci již dříve před soudem popřeli jakoukoli vinu a označili vznesená obvinění za politicky motivovaná, což podle nich souvisí s tím, že Zlatý úsvit začal být mezi Řeky čím dál tím populárnější.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!