9. září 2013 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko škrtá. Zmizí úřad 'vodního managementu' i podpora sportu 'zambo'

Řecký ministr reforem Kyriakos Mitsotakis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr reforem Kyriakos Mitsotakis | foto: Reuters

Evropa tlačí na řeckého ministra reforem Kyriakose Mitsotaka. Musí propustit na 25 tisíc státních zaměstnanců a zrušit nesmyslné státní organizace. Spadeno má i na zbytečné sportovní svazy, které podporuje stát. Napsal o tom německý časopis Der Spiegel.

Řecko má asi 11,3 milionů obyvatel. Při počtu 769 tisíc státních zaměstnanců vychází jeden úředník na každých patnáct obyvatel. Do konce roku by jich mělo být o dvacet pět tisíc méně.

Mitsotakis by měl do konce září přesunout 12 500 státních zaměstnanců do takzvané mobilní rezervy (do prosince by je mělo následovat dalších 12,5 tisíce). Osm měsíců chce ministr potom zkoumat, jestli se stát bez propuštěných obejde. Ten, kdo by se z vyřazených hodil ještě na jinou pozici, bude moci zůstat. Ostatní budou muset odejít.

Vodní management? Zrušit!

Kromě toho se ministr chystá rušit státní organizace, jejichž činnost je zbytečná. Úředníci na ministerstvu proto sestrojili seznam s názvy všech organizací, jejichž působení se dá v nejlepším případě popsat jako vágní. Pod číslem 1040 například uvádí "Organizaci pro vodní management v určitých oblastech". Ta má jediného zaměstnance - svého vedoucí. Co šéf organizace přesně dělá, nikdo neví, každopádně každý měsíc pobírá mzdu ze státní kasy.

Od roku 2007 Mitsotakis také bojuje proti financování některých sportovních svazů státem. Řecko podporuje sportovní uskupení, které byly vytvořeny kvůli olympijským hrám v roce 2004. "Stát dává peníze na sporty, které nikdo nezná," řekl časopisu jeden ze zaměstnanců Mitsotakova ministerstva. "Copak existuje sport Zambo? A proč získává každý rok Svaz ledního hokeje tři miliony eur, když v Řecku skoro nikdo hokej nehraje?" rozčiluje se úředník.

Podle premiéra ekonomický propad příští rok skončí

Ekonomický propad Řecka by mohl skončit do příštího roku. Podobného stavu jako před krizí by potom mohlo Řecko dosáhnout již v roce 2020. V pátek to prohlásil premiér Antonis Samaras při zahajování mezinárodního veletrhu v Soluni

Škrtat i politikům

Mitsotakis se zasazuje i o šetření v nejvyšších státních sférách. Politikům chtěl zrušit služební vozidla a honorář tří set eur (asi 7 500 korun), který dostávali po každém zasedání. Nakonec odevzdal auto jako jediný. Nicméně prémie se mu podařilo snížit o polovinu na sto padesát eur.

Řecko získalo od EU s Mezinárodního měnového fondu již dva balíky úvěrové pomoci v hodnotě 240  miliard eur (v přepočtu asi 6,2 bilionu korun). Nyní kvůli tomu snižuje důchody i mzdy a také zvyšuje daně. To ale prohlubuje propad ekonomiky, který je způsoben dluhovou krizí. Během pěti posledních let se výkon tamní ekonomiky snížil téměř o jednu čtvrtinu.

Najdete na Lidovky.cz