18. července 2015 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko trápí lesní požáry, hasiči je mají zčásti pod kontrolou

Helikoptéry pomáhají hasit rozsáhlé požáry v Řecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helikoptéry pomáhají hasit rozsáhlé požáry v Řecku. | foto: ČTK

ATÉNY Řeckým hasičům se v noci na sobotu podařilo dostat zčásti pod kontrolu lesní požáry v zemi. Oznámil to v sobotu ráno podle agentury DPA mluvčí hasičů Tomas Tomopulos. Zároveň ale varoval, že nebezpečí vzplanutí dalších ohnisek zůstává vysoké, protože především na jihu Řecka jsou opět očekávány silné větry.

Stovky řeckých hasičů bojují s pomocí desítek cisternových letadel s požáry v lesích a zejména křovinatých porostech, které vypukly zejména na jihu země a v oblasti metropole Atén kvůli extrémně suchému a horkému počasí. 

V pátek jich během několika hodin vzplálo 59, upřesnil Tomopulos. Úřady provedly evakuaci tisíců lidí, včetně 200 dětí z letních táborů poblíž řeckého hlavního města. Evakuovány byl také sirotčinec a klášter v Aténách.

Ministerstvo obrany zmobilizovalo armádu, aby pomáhala nejen bránit šíření požárů, ale i vypuknutí dalších. Panují obavy, že některé byly založeny úmyslně. Řecká vláda požádala o pomoc Evropskou unii. Na žádost Atén obratem reagovala Francie vysláním dvou cisternových letadel.

 

ČTK

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj