26. ledna 2017 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko uprchlé vojáky do Turecka nevrátí. Hrozilo by jim prý mučení či smrt

Turečtí vojáci na Taksim Square v Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turečtí vojáci na Taksim Square v Istanbulu. | foto: Reuters

ATÉNY Řecký nejvyšší soud ve čtvrtek odmítl vydat Turecku osm vojáků, kteří loni v červenci při neúspěšném pokusu o státní převrat uprchli z vlasti. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Turecké ministerstvo zahraničí se proti rozhodnutí řeckého soudu ohradilo a označilo ho za politicky motivované a v rozporu s mezinárodními pravidly.

Řecký soud ve čtvrtek dospěl k závěru, že by vojákům nebyl v Turecku zajištěn spravedlivý soud a že jim v jejich zemi hrozí mučení či dokonce smrt. Zároveň nařídil, aby byli vojáci okamžitě propuštěni z vazby.

Turecké ministerstvo záhy vyjádřilo s rozhodnutím řeckého soudu nesouhlas. Obvinilo ho z porušení mezinárodních pravidel a ze selhání v boji proti mezinárodnímu terorismu. Výrok soudu byl podle ministerstva politicky motivovaný. Ankara bude dál usilovat o vyhoštění svých vojáků, dodala turecká diplomacie.

Podle agentury Anadolu istanbulský soud ve čtvrtek odpoledne povolil vydat na osm Turků mezinárodní zatykač kvůli údajnému podílu na puči. O tureckých vojácích, kteří loni v červenci přiletěli do Řecka vrtulníkem jen několik hodin po pokusu o státní převrat, rozhodovalo v Řecku několik soudů nižší instance. Verdikty přitom byly odlišné. Různým částem skupiny, v níž jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři, buď nařídily deportaci nebo doporučily azyl. Případ se v odvolacích řízeních dostal až k nejvyššímu soudu.

Puč možná zosnovala turecká vláda

Řecký ministr spravedlnosti Stavros Kontonis už dříve uvedl, že bude respektovat rozhodnutí nejvyššího soudu a nevyužije svých pravomocí, které v oblasti vyhošťování osob má.

Od nezdařeného převratu uprchlo z Turecka, zejména do Evropy, mnoho tureckých vojáků žádajících o azyl. Ankara totiž od července začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž nechala propustit z práce či zbavila úřadu přes 100 tisíc státních zaměstnanců, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů.

Náměstí Taksim v Istanbulu během pokusu o převrat

Náměstí Taksim v Istanbulu během pokusu o převrat

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana viní z pokusu o puč hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce Erdoganova vláda pronásleduje dlouhodobě, od července ovšem tažení proti nim ještě zintenzivnila. Proto se někteří, včetně Gülena, domnívají, že puč mohla zosnovat sama turecká vláda, aby postup vůči svým kritikům ospravedlnila.

Podle agentury Reuters dnešní soudní rozhodnutí zřejmě negativně ovlivní vzájemné vztahy sousedních zemí, které jsou tradičně dost napjaté. Turecké ministerstvo zahraničí už uvedlo, že „důkladně prozkoumá“ dopady soudního výroku na vztahy s Řeckem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz