8. května 2012 15:59, aktualizováno  16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přestaňme s úsporami, vyzývá šéf řecké radikální levice

Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras | foto: Reuters

ATÉNY Vůdce řecké Koalice radikální levice Alexis Tsipras začal shánět spojence pro sestavení vlády, která už nebude pokračovat v razantních úsporách. K těm se vůči eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu zavázaly předchozí vlády. Ke stejnému kroku vyzval i oba předsedy proevropských stran.

To je podle Tsiprase nezbytná podmínka pro zapojení konzervativců z Nové demokracie (ND) a socialistů (PASOK) do společné "vlády spolupráce".

Tsiprasovi, který byl dnes pověřen prezidentem sestavením vlády, se v parlamentu příliš spojenců nedostává. Zatím kladně na jeho "námluvy" reagovala Demokratická levice, s níž dá dohromady jen 71 poslanců, což je k většině 151 zákonodárců ještě pořád hodně daleko.

Přirozeným spojencem pro SYRIZA by zejména v odporu vůči politice škrtů měla být i Komunistická strana Řecka (KKE), která má 26 poslanců. Její vůdkyně Aleka Paparigová ale už Tsiprasovi telefonicky vzkázala, že komunisté se na žádné vládě podílet nehodlají.

V pondělí se o zformování kabinetu neúspěšně pokoušel Antonis Samaras, předseda konzervativní Nové demokracie (ND), která sice ve volbách zvítězila, ale nezískala nadpoloviční většinu v parlamentu k vytvoření jednobarevné vlády. Pomoci pravici nemohli ani její dosavadní koaliční partneři ze socialistické strany PASOK, protože ani dohromady obě strany nemají parlamentní většinu.

JAK DOPADLY ŘECKÉ VOLBY

  • Nová demokracie (konzervativci) získala ve volbách 108 poslanců
  • SYRIZA (Koalice radikální levice) má 52 křesel
  • PASOK (socialisté) mají 41 poslanců
  • Konzervativní Nezávislí Řekové budou mít 33 poslanců
  • Komunistická strana Řecka (KKE) 26 zákonodárců
  • Demokratická levice  získala 19 křesel
  • Zlatý úsvit (neonacisté) bude mít 21 poslanců

SYRIZA sice dosáhla ve volbách historického úspěchu, její koaliční potenciál je nicméně ještě menší než v případě ND. Pozorovatelé proto soudí, že životaschopnou koalici nesestaví ani Tsipras. Nejreálnější vyhlídkou se tak zdá být vyhlášení nových voleb, které by se mohly konat v červnu.

Antonis Samaras

Antonis Samaras

Ze sedmi parlamentních stran jen ND a PASOK chtějí pokračovat v politice razantních finančních úspor a reforem, které si na Řecku vynutily země eurozóny výměnou za finanční výpomoc při splácení obrovského řeckého státního dluhu a odvrácení bankrotu. V pondělí se sice vyjádřily pro jejich určité zmírnění, ale to ostatním formacím nestačilo, chtějí škrty v jejich současné podobě zcela zastavit a vyjednat s evropskými partnery nové podmínky.

Tsipras by v případě vytvoření bloku pěti stran, které jsou proti škrtům, měl ve 300členném parlamentu většinu 151 křesel. Šlo by ale o velmi křehkou většinu i koalici, ve které by byli komunisti i fašizující krajní pravice. To by nezaručovalo potřebnou stabilitu pro vyvedení země z krize.

Země směřuje ke katastrofě

V případě, že Tsipras také neuspěje, měl by podle ústavy dát prezident šanci sestavit koaliční vládu ještě straně PASOK, která skončila ve volbách třetí. Kdyby se to do tří dnů nepodařilo ani socialistům, prezident by svolal předáky parlamentních stran na schůzku "poslední naděje", která by mohla trvat několik dní.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by ani na této mimořádné schůzce nevznikla životaschopná vláda, musely by se parlamentní strany domluvit na prozatímním kabinetu, který by dovedl Řecko k dalším předčasným parlamentním volbám. Ty by se podle některých řeckých médií mohly konat 17. června. Šance na pokračování dosavadní politiky úspor výměnou za pomoc zemí eurozóny tím ale nejspíš pohasnou, což znepokojuje evropské partnery Řecka a finanční trhy.

"Země směřuje ke katastrofě. Pokud v příštích dnech nevznikne vláda národní jednoty, pak nové volby se zdají být nevyhnutelné, přičemž je zřejmé, že vítězem červnového hlasování by byl Tsiprasův radikální blok proti úsporným opatřením," varoval dnes řecký liberální deník Katimerini.

ČTK, Lidovky.cz