20. ledna 2017 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé se vzbouří proti Trumpovým rozpočtovým škrtům, myslí si Redford

Robert Redford behěm Sundance festivalu kritizoval amerického prezidenta D.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Redford behěm Sundance festivalu kritizoval amerického prezidenta D.... | foto: ČTK

PARK CITY Očekávané rozpočtové škrty ze strany nové americké vlády vyvolají protestní lidové hnutí. Je o tom alespoň přesvědčený americký herec Robert Redford. Při zahájení tradičního filmového festivalu Sundance krátce před inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa žijící legenda světové kinematografie uvedla, že se sníží i státní financování kultury a celkově bude „chmurněji“.

Trump v kampani slíbil velké škrty ve vládních výdajích. „Lidé, kteří se o to nezajímali, si nyní uvědomí, že se jich to přímo týká a vzbouří se proti tomuto rozpočtovému snižování. Doufám a myslím si, že to vyvolá hnutí (odporu),“ řekl na úvodní tiskové konferenci 80letý herec. Hvězda filmů jako Podraz či Butch Cassidy a Sundance Kid ale zdůraznila, že samotný festival se politikou nehodlá zabývat.

Robert Redford během festivalu Sundance, který probíhá v lednu 2017.
Robert Redford během filmového festivalu Sundance.

V rámci desetidenního festivalu nezávislého filmu Sundance, jehož tradici Redford založil před 32 lety, se bude ve městě Park City v západoamerickém Utahu promítat asi 120 především thrillerů, dramat a komedií. Mezi nimi bude i několik světových premiér. Loni navštívilo festival, který v minulosti objevil řadu talentů jako režiséry Quentina Tarantina či Stevena Soderbergha, 46 600 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz