Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rekordní tání ledovců v Grónsku. Během jednoho dne tam roztálo 12 miliard tun ledu

Svět

  14:01
Nuuk (Grónsko) - Vysoké teploty na západě Evropy sice ustaly, ale přesunuly se severním směrem do Grónska, kde způsobují extrémní tání ledovců. Ledové kry letos mizí rekordní rychlostí, za jeden den tam roztálo dvanáct miliard tun ledu.

V Grónsku právě probíhá rekordní tání ledovců. foto: Twitter Greenland

Obyvatele grónské vesničky ohrožuje obří ledovec. Kvůli tsunami probíhá evakuace

Ve středu zaznamenalo Grónsko největší tání ledu v letošním roce, uvádí dánský meteorologický server Polarportal. Během pouhých 24 hodin přišel ledový ostrov, který leží na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, o dvanáct miliard tun zmrazené vody.

Grónské úřady navíc varují, že nadcházející dny mají přinést další extrémní tání, ostrov tak může ztrácet miliardy tun ledu každý den. V Grónsku v současné době panují abnormální teploty, dosahující až 22 stupňů Celsia. Dokonce i na vrcholu Grónského ledovce, v nadmořské výšce 3200 metrů, byla ve čtvrtek naměřena teplota nad bodem mrazu.

Tání ledovců zapříčiněné globálním oteplováním vyvolalo mnoho ohlasů na sociálních sítích. I samotné Grónsko na Twitteru sdílelo velké množství příspěvků varujících před vysokými teplotami na ostrově. „Probíhající vedra v Grónsku zapříčinila, že středa 31. července se dá považovat za den největšího tání,“ stojí v twitterovém příspěvku.

Roztátý led by pokryl celou Floridu

Tající led. Tajnou americkou základnu v Grónsku ohrožuje oteplování

„V Grónsku probíhá extrémní tání ledovců. Množství ledu, které roztálo během posledních dvou dnů, by stačilo na pokrytí celé Floridy,“ píše klimatický vědec Martin Stendel na Twitteru. Podle něj by údajná ledová pokrývka Floridy dosahovala výšky až 12,7 centimetru. 

„Rychlé tání ledu v Grónsku pokračuje,“ varuje meteorolog Antti Lipponen a sdílí na Twitteru satelitní video, které ukazuje, jak v průběhu od května do srpna Grónsko ztrácelo ledovou pokrývku.

Grónský ledovec pokrývá zhruba osmdesát procent povrchu Grónska. Ostrov má díky ledovci druhou největší zaledněnou plochu na světě, přičemž v čele světového žebříčku se nachází antarktický ledovec.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...