18. března 2018 12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

REPORTÁŽ: ‚My hlasujeme za Putina‘, Krym poprvé v historii volí ruského prezidenta

Ruské vlajky v ulicích Krymu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské vlajky v ulicích Krymu. | foto: Tomáš VlachLidové noviny

SIMFEROPOL/PRAHA V ulicích krymské metropole Simferopolu vlají ruské vlajky, na hlavním náměstí před sochou Lenina se vše připravuje na večerní koncert, zatím tam hraje hudba a své umění předvádějí dětští zápasníci. Krym poprvé v historii volí ruského prezidenta.

Jen zesílené policejní hlídky na pěší zóně dávají znát, že úplně idylické ale zase vše není. Vyhrává dechová kapela, u ní se sjíždějí místní motorkáři. „Chvilku ještě počkáme a pak pojedeme hlasovat společně,“ říká mi jejich vůdce s přezdívkou Chopper. „Koho budu volit? No to asi stejně víte...“ dodává. „My hlasujeme za Putina,“ říká Anatolij, důchodce, který přišel do centra i s manželkou. 

„Víte, díky němu můžeme normálně žít,“ dodává. Jiná atmosféra je ale na předměstí, především na z části krymskotatarském sídlišti Ak-Mečeť. Vše běží normálním tempem, žádné prapory ani oslavné akce, nikdo se ani nechce o volbách nijak moc bavit - zdá se, že je berou jako vynucenou realitu.

Obchod v krymské metropoli s fotografií Putina.
Zátarasy v centru Simferopolu.

Francie odmítla uznat platnost ruských voleb na Krymu

Francie neuzná platnost ruských prezidentských voleb organizovaných na anektovaném ukrajinském Krymu. Ve svém prohlášení to dnes podle agentury AFP oznámilo francouzské ministerstvo zahraničí. Rusové dnes volí novou hlavu státu a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora favorita voleb Vladimira Putina.

„Čtyři roky po nelegální anexi Autonomní republiky Krym a (města) Sevastopolu, Francie plně podporuje plné obnovení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic. Násilím vytyčené hranice jsou v rozporu s mezinárodním právem, včetně závazků Ruské federace," uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.

Tomáš Vlach, spolupracovník LN na Krymu

Najdete na Lidovky.cz