19. března 2018 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Krym je Rusko,‘ zní z davu. Noc v krymské metropoli Simferopol

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

SIMFEROPOL/PRAHA „Krym je Rusko! Navždy!,“ zní zcela zaplněným náměstím v krymské metropoli Simferopolu. Právě tu vrcholí koncert k prezidentských volbám a když moderátor hlásí, že Vladimír Putin má v celoruském měřítku před 70 procent a na Krymu získal více než 90 procent hlasů, vypukne dav v jásot.

Rozdávají se vlaječky s heslem „Ruské jaro,“ nad davem je stádo mobilů, kdo může, tyto okamžiky si natáčí a hned lifruje na facebook, vkontaktě nebo odnoklasniki.

„Doufám, že jste neslyšel, jak jsme komentovali výsledky,“ ptá se trochu s obavami v hlase Irina. Na náměstí přišla i se svým manželem Sergejem a také volili Putina, bojí se, že cokoli jiného než absolutní souhlas by pro ně mohlo mít důsledky. „Byla jsem tu před čtyřmi roky, když se slavilo referendum (většinou zemí neuznané o přičlenění k Rusku pozn. red.). To bylo něco úžasného, nedá se to už srovnávat s dneškem,“ říká Irina. „Teď jsou tu určité problémy, ale na druhou stranu, vidíte mezi kandidáty někoho lepšího, než je Putin?“ dodává Sergej.

Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo...
Večerní koncert v Simferopolu.

V nejlepším končí koncert ohňostrojem, mobily letí opět nahoru. Podívaná trvá asi deset minut a vše končí. Teprve teď si všímám, že někteří z návštěvníků mají problém odejít po svých, alkohol udělal své. Na pěší zóně najednou pleskají pěsti a padají rány, kolem se srocuje dav. 

Ačkoli policisté jsou asi o sto metrů dál, nezasáhnou a nikoho ani nenapadne je zavolat. „No výrostci no. Tak ať si to vyřídí,“ komentuje muž v davu. Jedna žena zvrací na zem, dav chodců skočí do silnice před auto, až je řidič z okýnka častuje všemi výrazy. „No dobře, hlavně že máme zvoleno,“ zaslechnu ze skupinky. Krym střízliví z nedělního volebního opojení a pokračuje k novým zítřkům.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.