19. března 2018 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kamery ukázaly podvody. Ruská volební komise zrušila výsledky voleb v pěti okrscích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Volební komise v Petrohradě začala sčítat hlasy v prezidentské volbě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební komise v Petrohradě začala sčítat hlasy v prezidentské volbě. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská volební komise anulovala výsledky nedělních prezidentských voleb v pěti okrscích, kde prošetřuje údajné neregulérnosti jako vhazování více lístků jednou osobou do urny. Informovala o tom předsedkyně volební komise Ella Pamfilovová. Videa na internetu zachycují mnohé případy.

Ve volbách hned v prvním kole získal nový šestiletý mandát dosavadní prezident Vladimir Putin, který podle předběžných výsledků obdržel 76,67 procenta hlasů.

Již v neděli však monitorovací společnosti i opozice upozorňovali na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na video a zveřejněné na internetu, se volební komise pokoušely zkrýt monitorovací kamery v místnostech.

Kritici také poukázali na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí. V některých okrscích naopak lákaly voliče k volbám jídlem zdarma.

Podle americké televize CNN s odkazem na monitorovací agenturu Golos se během prezidentské volby vyskytlo přes dva tisíce incidentů. V mnoha případech volební komise ani neumožnily pozorovatelům sledovat sčítání hlasů. 

Britská BBC informovala o videích, na kterých jsou vidět členové volebních komisí, jak do volebních uren cpou desítky hlasovacích lístků. Podobná videa z ruských hlasovacích místností se na internetu objevují s železnou pravidelností.

Volební komise ale tvrdí, že nezaznamenala porušení volebních pravidel, které by výsledek hlasování jakkoli ovlivnilo.

„Je to ten nejnormálnější prezident, nemá alternativu, ani soupeře - a to je dobře. Je to borec,“ řekla  prezidentova moskevská obdivovatelka
Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo nicméně jako masová oslava Putinova přesvědčivého vítězství.

Komise prý také neregistruje žádné závažné stížnosti na neregulérnost hlasování. Stížností bylo prý tentokrát „přinejmenším dvakrát méně než při posledních volbách“ v roce 2012.

Pamfilovová rovněž popřela zvěsti o tom, že na některých místech byli  pozorovatelé vykázáni z volebních místností, či že byli dokonce napadeni.

ČTK, mhMartin Hampejs
  • 16Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.