Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Republikáni otáčí: Romney v Iowě nevyhrál

Svět

  16:54
WASHINGTON - Nečekaný zvrat nabraly nedávné první republikánské primárky v americkém státu Iowa, v nichž podle původních výsledků zvítězil bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney. Po úředním ověření výsledků však o 34 více hlasů získal někdejší senátor Rick Santorum. Hlasování ale zůstává bez vítěze, protože některé hlasy v součtech chybí.

Mitt Romney foto: ČTK

Podle bezprostředně vyhlášených výsledků vyhrál Romney o pouhých osm hlasů nad Santorumem a získal tak důležitou psychologickou výhodu do další kampaně. Nyní se ukázalo, že v hlasováních ve stranických shromážděních 3.ledna v Iowě získal Santorum o 34 hlasů víc než Romney. K dispozici ke kontrole ale nejsou hlasy z osmi z 1774 okrsků, a není proto možné s jistotou stanovit, kdo vyhrál.

Těsný výsledek

Primárky v Iowě vyhrál o osm hlasů Romney

Mitt Romney nakonec v Iowě nevyhrál

"Stejně jako v časných ranních hodinách 4. ledna mohu i nyní pogratulovat senátorovi Santorumovi a guvernérovi Romneymu k tvrdému boji před stranickými shromážděními s vůbec nejtěsnějším výsledkem," řekl dnes šéf iowských republikánů Matt Strawn.

Texaský guvernér Rick Perry ve čtvrtek zároveň oznámil, že odstupuje z klání o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Podpoří prý Newta Gingriche.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat