Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Republikáni připouštějí, že podpoří zákaz ‚urychlovačů‘ střelby

Svět

  21:59
WASHINGTON - Ochota amerických republikánů podpořit kvůli masakru v Las Vegas návrhy demokratů omezující držení zbraní je sice pramalá, ale o regulaci prodeje zařízení urychlujícího palbu jsou jejich lídři připraveni jednat. Podle listu The New York Times v posledních dnech poptávka po přídavné součásti zvané bump stock v amerických obchodech roste, někteří obchodníci je však sami odstraňují z nabídky.

Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka. foto: https://twitter.com/breaking911

Policie našla po nedělním masakru v pokoji, z jehož okna Stephen Paddock zastřelil 58 lidí a více než 500 osob zranil, kromě dvou desítek zbraní také několik těchto zařízení. Umožňovala jeho poloautomatickým zbraním fungovat zcela automaticky, tedy střílet více nábojů na jediné zmáčknutí spouště - podle médií pálil až devětkrát za sekundu.

Zatímco jiné návrhy demokratů nejsou republikáni ovládající obě komory Kongresu ochotni podpořit, regulaci či úplný zákaz prodeje těchto urychlovačů zvažují. „Tohle je jistě věc, kterou je třeba nějak řešit,“ řekl republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan televizi MSNBC. Přiznal, že až do nedělního krveprolití o existenci těchto zařízení netušil, nyní je však stejně jako nejméně desítka jeho kolegů ochoten jednat o normě regulující či zakazující jejich dosud volný prodej.

Veškeré návrhy omezující prodej zbraní narážejí v USA na odpor vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která podle demokratů zcela ovládá kroky republikánů v této oblasti. Právě jejímu vlivu a penězům připsala šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová neochotu konkurenční strany jednat o úpravách reagujících na hrůzný čin v Las Vegas.

Podle listu The Washington Post však jeden z republikánů zvláště blízkých NRA usoudil, že za bump stocks patrně asociace „nebude příliš bojovat“.

Po zařízení dostupném v obchodech za cenu okolo stovky dolarů (2200 korun) podle newyorského deníku v posledních dnech vzrostla poptávka. Koupit automatickou zbraň je totiž v USA velmi složité, zatímco pořídit si poloautomatickou pušku a dovybavit ji urychlovačem nevyžaduje žádná zvláštní povolení.

Některé obchody je proto zjevně v souvislosti s nedělní tragédií stahují z prodeje či omezují jejich nabídku. Například největší maloobchodní řetězec Walmart zrušil možnost jejich internetového prodeje, stejný krok učinil prodejce outdoorového vybavení Cabela.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!