Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ničivé požáry v Austrálii ohrožují vzácné druhy zvěře, už zasáhly plochu jeden a půl krát větší než Česko

Dobrovolníci zachraňují těžce popálená zvířata. foto: Jill GralowReuters

Canberra - Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití kvůli rozsáhlým požárům. Ty poničily jejich přirozené domovy. Jedná se mimo jiné o místní horský druh agamy, plazy pagekony a žáby paropuchy.
  7:10

Ve středu o tom informovala agentura Reuters v nové analýze. Mohutné požáry zasáhly plochu jeden a půl krát větší než Česko a doposud si vyžádaly 29 životů.

Požáry v oblasti Mount Surprise na severovýchodě Austrálie zničily více než dvě třetiny pásma zabírajícího 12 kilometrů čtverečních, které tradičně obývá místní druh plazů z čeledi scinkovitých (lygisaurus absconbdita). Vyplývá to z analýzy založené na satelitním pozorování.

Ptakopysk se nejspíše stane v Austrálii ohroženým druhem

„Scink z Mount Surprise je jedním z řady druhů s omezeným rozšířením, což může znamenat vysoké riziko vyhynutí,“ uvedl biolog David Lindenmayer z Australské národní univerzity. „Když je rozšíření druhu tak omezené, hrozba, že ho jediná událost zničí, je opravdu velká,“ dodal.

Úřady odhadují, že požáry zpustošily více než 80 procent jedinečných ekosystémů, v nichž se vyskytuje nejméně 49 ohrožených živočichů a rostlin. Podle agentury Reuters do ohrožených druhů spadají také pagekon phyllurus cateae a drobná žába paropucha Pughova, jejichž domovy z poloviny zničil požár.

Podle vlády představují požáry v Austrálii ekologickou katastrofu. Odhaduje se, že kvůli nim zahynula nebo přišla o útočiště až miliarda zvířat (včetně dobytka a domácích mazlíčků), jejichž přirozené prostředí a potravu strávily plameny. V nebezpečí se ocitají i živočichové s větším rozšířením jako vzácný papoušek zemní, který obývá pobřežní buš, náchylnou ke vzplanutí.

Když zavane vítr, je ve vzduchu cítit popel a spálenina, říká Čech v Austrálii

Hrozbám budou čelit dokonce i zvířata, která požáry přežila. Patří sem například klokánek dlouhoprstý, tvor podobný myši, který se vyskytuje v pralesech jihovýchodní Austrálie. Upozorňuje na to specialista na ochranářskou ekologii Brendan Wintle.

„Jsou teď velice ohrožení kvůli divokým liškám, kočkám a psům,“ uvedl Wintle. „Tito predátoři jsou velice zdatní v útočení na oblasti poničené požáry. Vědí, že živočichové v nich opustili svá útočiště.“

Požáry australské buše jsou běžné. Podle úřadů jsou však současné škody, přiživené delším suchem a rekordními vedry, bezprecedentní. Východní oblasti země jsou vyprahlé na troud.

Vláda pošle požáry ničené Austrálii dva miliony korun. Chystá se pomoci i v rámci celé EU

Ostrovní světadíl je domovem jedněch z nejzajímavějších a nejzvláštnějších živočichů na světě, jako je ptakopysk podivný a koala medvídkovitý. Právě tyto tvory požáry zasáhly nejvíce.

Podle agentury Reuters oheň strávil více než 30 procent eukalyptových lesů, které tvoří jak přirozené prostředí, tak potravu pro koalu. Tohoto vačnatce v případě rychle se šířících lesních požárů znevýhodňuje těžká srst a sklon lézt při ohrožení do vyšších větví. Podle agentury Reuters oheň zasáhl více než 47 000 kilometrů čtverečních přirozeného prostředí koaly.

Autor: