Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na Sýrii je na spadnutí. Úder čekejte v řádu dní, informoval Západ opozici

Ulice, jež byla zasažena středečním útokem. V popředí muži s rouškami přes obličej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ulice, jež byla zasažena středečním útokem. V popředí muži s rouškami přes obličej | foto: Reuters

AMMÁN Vojenský úder proti Sýrii se dá očekávat v příštích dnech. Podle agentury Reuters o tom zástupci západních zemí informovali syrskou protivládní opozici. Ta západním mocnostem předala seznam doporučených cílů, které by mohly být zasaženy. Rusko, Čína a Írán, opětovně před intervencí varovaly.

Cílem zásahu bude varovat syrský vládnoucí režim, aby už v budoucnu chemické zbraně nepoužíval.

"Opozici bylo jasně řečeno, že akce k odstrašení od dalšího použití chemických zbraní režimem (prezidenta Bašára) Asada může přijít již v nejbližších dnech," sdělil nejmenovaný zdroj, který se v pondělí v Istanbulu zúčastnil setkání zástupců západních mocností a opoziční syrské národní koalice.

Jakým způsobem zaútočí USA?

Americký útok proti Sýrii bude mít asi podobu útoku řízenými střelami z lodí ve Středozemním moři. Existuje ještě možnost použít bezpilotní letadla, avšak ty mají nyní USA poměrně daleko: v Jemenu, Pákistánu a na východě Afriky.

Stále tedy zůstává nejpravděpodobnější útok řízenými střelami Tomahawk s plochou dráhou letu. Mohou být vypáleny z torpédoborců i z ponorek. Mají malé motory a jsou mimořádně přesné. Ale ani s nimi nebude lehké vybombardovat syrskou továrnu na chemické zbraně.

Opozice také dostala pokyn k tomu, aby se dál připravovala na mírové rozhovory, jež by se v dohledné době měly konat v Ženevě.

USA nicméně zrušily schůzku k stejnému účelu s ruskou stranou, která byla plánována na středu v Haagu.

Americká vláda je připravena "k akci"

Americký ministr obrany Chuck Hagel v rozhovoru pro BBC dnes prohlásil, že jakmile prezident Barack Obama vydá příslušný rozkaz k útoku na Sýrii, armáda "je k akci připravena".

Mluvčí britského premiéra Davida Camerona oznámil, že britské ozbrojené síly připravují krizový plán pro vojenský zásah. Cameron svolal na čtvrtek zasedání britského parlamentu, který má případnou intervenci projednat. Podle řeckého tisku Washington požádal Atény o povolení tranzitu pro americké vojenské síly přes řecké území s využitím zejména dvou velkých základen na Peloponéském poloostrově a na Krétě.

Francouzský prezident François Hollande v úterý na schůzce s francouzskými velvyslanci prohlásil, že Francie navýší pomoc syrské opozici a je připravena se podílet na potrestání těch, kdo rozhodli o chemickém útoku na syrské civilisty. Situaci v Sýrii označil za "občanskou válku, která ohrožuje světový mír". "Je nepřijatelné, aby se používaly chemické zbraně, což se v Sýrii děje několik měsíců, přičemž nyní byly použity masivním způsobem. Francie se nezřekne své odpovědnosti," prohlásil těsně před setkáním s velvyslanci.

Rusko, Čína a Írán opět varovaly USA před útokem

Rusko, Čína i Írán opět varovaly USA před útokem. Moskva nabádala k "opatrnosti" a upozornila, že by jeho následky mohly být katastrofální pro celý Blízký východ a severní Afriku. Údajný incident s chemickými zbraněmi by byl prý navíc už poněkolikáté "neopodstatněnou a umělou záminkou pro vojenskou intervenci".

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Podle agentury Nová Čína by byla operace "nebezpečná a nezodpovědná". Agentura navíc připomněla, že americká invaze do Iráku začala také po zámince, že Bagdád disponuje zbraněmi hromadného ničení, což se nakonec nepotvrdilo.

Íránské ministerstvo zahraničí varovalo, že intervence by uvrhla do konfliktu celý region. Zároveň obvinilo syrské povstalce z odpovědnosti za údajný chemický útok, který si nyní Západ bere za záminku k případné intervenci.

Itálie se k intervenci nepřipojí

Itálie vyjádřila nesouhlas s možnou vojenskou intervencí v Sýrii bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu rady by se proto země na žádné podobné akci nepodílela, upozornila italská ministryně zahraničí Emma Boninová.

Podle šéfa syrské diplomacie Valída Mualima by případný útok USA na Sýrii neovlivnil vojenské akce, které v současnosti vede syrský režim proti povstalcům. I snaha nastolit jakousi rovnováhu sil v Sýrii je podle Mualima iluzorní a nemožná.

Podle Mualima úterní přerušení inspekce OSN způsobila neshoda s povstalci, kteří monitorovanou zónu kontrolují. Problémem je hlavně zajištění bezpečnosti této mezinárodní výpravy. Evropská unie v úterý zdůraznila, že odpovědnost za bezpečí inspektorů OSN má v první řadě syrská vláda.

Arabská liga viní z útoku Asada

Arabská liga v úterý uvedla, že za útok chemickými zbraněmi na předměstí Damašku činí odpovědným syrského prezidenta Bašára Asada. Podle diplomatických zdrojů bylo toto prohlášení, vydané po schůzce delegátů Arabské ligy v Káhiře, prosazeno se silnou podporou ze strany Saúdské Arábie a Kataru.

Pachatelé plynového útoku v Sýrii by měli být postaveni před mezinárodní soud, uvedla dále Arabská liga a vyzvala Organizaci spojených národů, aby začala konat.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...