Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sýrie umožní OSN vyšetřit místo útoku, USA zvažují vojenský zásah

Tank na damašském předměstí Džobar, kde byly podle tvrzení syrské vlády nalezeny chemické zbraně v držení rebelů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tank na damašském předměstí Džobar, kde byly podle tvrzení syrské vlády nalezeny chemické zbraně v držení rebelů | foto: Reuters

TEHERÁN/DAMAŠEK Damašek povolí inspektorům OSN přístup do oblastí u metropole, kde se ve středu odehrál údajný chemický útok se stovkami obětí. V syrské státní televizi to oznámilo ministerstvo zahraničí. OSN informovala, že její experti se sběrem vzorků začnou v pondělí. Povstalci z použití bojového plynu obviňují vládu, ta to odmítá.

Specialisté OSN již zahájili přípravu na práci v terénu. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun podle Reuters uvedl, že syrská vláda po dobu vyšetřování na východě metropole přislíbila dodržet klid zbraní.

Experti OSN do Sýrie přiletěli již před týdnem, aby prověřili dřívější případy údajných chemických útoků, ze kterých se obě bojující strany navzájem viní. V sobotu do Damašku přicestovala také vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kaneová, aby syrskou vládu přiměla ke spolupráci i v oblastech u Damašku.

Režim prezidenta Bašára Asada se kvůli údajnému nasazení nervového plynu ocitl pod silným mezinárodním tlakem. Spojené státy zvažují další postup proti Damašku, vyloučen prý není ani vojenský zásah.

Čas pro znehodnocení důkazů?

Podle jistého amerického vládního představitele, kterého citovala AP, existuje jen "velmi málo pochybností", že to byl Asadův režim, kdo ve středu použil plyn proti civilistům. V Bílém domě údajně také panuje přesvědčení, že se Damašek zdráhal povolit okamžitý přístup do postižených oblastí, aby získal čas potřebný pro znehodnocení důkazů.

Více k tématu čtěte zde

Americký prezident Barack Obama zvažuje vojenský zásah v Sýrii, na který je podle ministra obrany Chucka Hagela americká armáda již připravena. Damašek varoval Washington, že případná intervence "zažehne Blízký východ". Před "unáhlenými závěry" o použití chemických zbraní, které by mohly vést k zásahu v Sýrii, varovalo dnes Bílý dům rovněž Rusko. Írán pohrozil, že USA by neměly překračovat "červenou čáru" v Sýrii. "Americká intervence bude mít velmi vážné dopady a rozdmýchá oheň, který zažehne Blízký východ," tvrdí podle Reuters syrské ministerstvo informací.

Moskva však zároveň varovala, aby se Západ nesnažil inspektorům podsouvat, že za použitím zbraní stojí Asadova armáda, a připomněla široce kritizované vojenské nasazení v Iráku. Země, které zvažují vojenský zásah v Sýrii, by se měly vyvarovat "tragického omylu", uvedl mluvčí ruského ministerstva.

Prezident USA Barack Obama

"Ještě jednou rozhodně varujeme (Spojené státy) před opakováním chyb z minulosti a před schválením akcí, které jdou proti mezinárodnímu právu." Írán pohrozil "tvrdými následky", pokud by USA chtěly v Sýrii vojensky zasáhnout. "Amerika zná hranice červené čáry syrské fronty a jakékoli její překročení bude mít tvrdé následky pro Bílý dům," citovala íránská agentura Fars zástupce náčelníka íránského generálního štábu Masúda Džazajrího.

Tvrdé následky pro Bílý dům

O možnostech vojenského řešení syrské krize v sobotu s Obamou jednali jeho bezpečnostní poradci. Schůzky se účastnil mimo jiné americký viceprezident Joe Biden, Obamova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová či šéf CIA John Brennan.

Prezident USA se dosud zdráhal vojensky zaútočit proti Sýrii. Již před rokem se ale nechal slyšet, že by názor změnil v případě, kdyby Damašek sáhl do zásoby svých chemických zbraní. Tento týden povstalci od Damašku ohlásili nový údajný chemický útok, který si prý vyžádal stovky mrtvých.

"Ve spolupráci s mezinárodními partnery a s ohledem na výpovědi desítek svědků a záznamy o (zdravotních) symptomech zabitých shromažďují američtí zpravodajci nadále fakta, aby zjistili, co se stalo. Prezident také získal podrobný přehled o řadě potenciálních možností, které pro USA a mezinárodní společenství připadají v úvahu jako možná odpověď na použití chemických zbraní," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.

Spolu s USA se k rychlému řešení situace v Sýrii hlásí také Francie. Ministr zahraničí Laurent Fabius dnes prohlásil, že "nejsou pochybnosti" o chemickém útoku a o "zodpovědnosti" syrského režimu za něj. O tom, že za útokem stojí Asad, svědčí všechny důkazy také podle slov prezidenta Françoise Hollandea.

O situaci v Sýrii v sobotu americký prezident telefonicky hovořil i s britským premiérem Davidem Cameronem. Oba vyjádřili "hluboké znepokojení" kvůli možnému použití chemických zbraní. Pokud se zprávy o použití chemických zbraní potvrdí, vyžádá si to podle nich "vážnou odpověď" od mezinárodního společenství.

Násilí v Sýrii se nezastavilo ani v neděli. Státní televize informovala o tom, že při výbuchu bomby nastražené v automobilu zemřel guvernér provincie Hamá. Vraždy Asadových stoupenců z řad politiků nejsou během dva a půl roku trvajícího konfliktu v zemi nijak neobvyklé. Celkem zemřelo při násilnostech v Sýrii od března 2011 přes 100.000 lidí.

Situace v Sýrii

Syrští chlapci a vojáci povstalecké armády
,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.