Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kinetické útoky. Američané nevylučují vojenský zásah v Sýrii

Syrští povstalci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští povstalci. | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy zvažují ozbrojené akce vůči Sýrii. V americkém Kongresu to podle agentury DPA bez dalších podrobností prohlásil předseda sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey.

Washington již v minulosti naznačil, že případné použití bojového plynu syrským režimem bude překročením pomyslné hranice, které si vyžádá reakci.

Dempsey ve čtvrtečním proslovu v Kongresu zdůraznil, že americkému prezidentovi Baracku Obamovi navrhl několik možností, jak vojenské operace vést. Rozhodnutí nyní náleží na Obamovi. Jeho kabinet nyní diskutuje o takzvaných "kinetických útocích". Tento název je podle AP vojenský termín pro raketové útoky či nálety. Internetová encyklopedie Wikipedia slovo kinetický ve spojení s vojenskou akcí označuje za eufemismus pro armádní bojové operace.

ČTĚTE TAKÉ:

"Existuje celá řada možností," prohlásil o vojenském řešení Dempseyho zástupce James Winnefeld. Sýrie je již více než dva roky zmítána občanskou válkou, kde proti sobě stojí vládní jednotky věrné prezidentovi Bašáru Asadovi a ozbrojená opozice.

Dempseyho termín "kinetické útoky" vyvolává spekulace o tom, do jaké míry by se Spojené státy do tohoto blízkovýchodního konfliktu mohly zapojit. Generál se k možnému rozsahu vojenských operací v Sýrii odmítl vyjádřit a nekomentoval ani svůj postoj k Asadovu režimu. "Bylo by nevhodné, kdybych zveřejnil svůj názor k tomu, jaký způsob bychom měli použít," prohlásil Dempsey. Zároveň ale připomněl, že armáda povstalce bojující proti Asadovi vytlačuje z dobytých území. "Vítr mu (Asadovi) fouká do plachet," řekl. "Kdybych měl předpovědět, kdo vyhraje, byl by to v tuto chvíli (Asadův) režim, ale jen těsně," dodal Winnefeld.

V polovině června dal Obama najevo, že syrský režim podle všeho použil bojový plyn, čímž překročil "červenou linii", připomněla DPA. Syrský konflikt si podle opozice během více než dvou let bojů vyžádal už 100.000 obětí. OSN zdokumentovala smrt 93.000 lidí, z nichž 6000 byly děti. Způsobené škody se odhadují na 60 miliard až 80 miliard dolarů (až 1,6 bilionu Kč).

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...