22. srpna 2013 17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Sýrii nacházejí další mrtvé, svět žádá důkladné vyšetření

Syřan žijící v libanonském Bejrútu drží nad hlavou transparent s nápisem "Drahý svobodný světe, užij si sledovat, jak hoříme"   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syřan žijící v libanonském Bejrútu drží nad hlavou transparent s nápisem "Drahý svobodný světe, užij si sledovat, jak hoříme" | foto: ČTK

DAMAŠEK Na předměstích Damašku, kde ve středu došlo k masivnímu, údajně chemickému útoku proti civilnímu obyvatelstvu, se nacházejí stále další těla mrtvých. Podle opozice by se počet obětí mohl vyšplhat až na 1700. Zahraniční státy důrazně žádají vyšetření, Francie pohrozila silou.

Mluvčí opozice Chálid Sálih agentuře Reuters řekl, že ve čtvrtek se našla další těla v Zamalce, což je jedno z damašských předměstí. "Počet mrtvých bude vyšší, v Zamalce jsou domy plné mrtvých lidí," řekl Sálih.

Odborníci tvrzení opozice zatím nedokážou potvrdit, režim prezidenta Bašára Asada obvinění z použití chemických látek rezolutně odmítl a označil ho za výmysl. Okolnosti útoku ani počet údajných obětí není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Vládní jednotky ve čtvrtek ráno začaly opět bombardovat damašská předměstí, jež jsou pod kontrolou rebelů.

Opozice na místo útoku svolává inspektory OSN

Vysoký počet mrtvých ale potvrdil také zástupce Syrské svobodné armády, která bojuje proti režimu. Jeho armáda prý zdokumentovala po středečním útoku 1729 mrtvých. Na 6000 lidí podle něj trpělo dýchacími problémy.

Opozice chce, aby místo okamžitě prověřili inspektoři OSN, kteří jsou v Sýrii kvůli jiné kauze. Zatím ale nemají mandát vstoupit do míst středečního útoku, dostali povolení k vyšetření incidentů, které se odehrály v předchozích měsících.

ČTĚTE VÍCE:

Tisíce uprchlíků míří ze Sýrie do Iráku:

Svět volá po důkladném prošetření

Francie kvůli středečním událostem pohrozila silovou reakcí. K rychlému vyšetření středečního útoku vyzvalo Německo, Turecko hovoří o překročení veškerých mezí. Izrael o tom, že v syrském konfliktu byly použity chemické zbraně, nepochybuje. Británie chce věc rovněž vyšetřit, ale prosazuje politické řešení konfliktu.

Ministerstvo zahraničí ČR je "výrazně znepokojeno informacemi, že v Sýrii mohlo dojít k opětovnému použití chemických zbraní". Věří, že syrské úřady umožní neodkladně tento incident prozkoumat.

Izrael je přesvědčen, že syrský režim chemické zbraně ve středu použil. Vycházíme z informací izraelské tajné služby, řekl ve čtvrtek v rozhlase ministr pro strategické záležitosti Juval Steinitz.

"Byly použity chemické zbraně, a to přirozeně nikoliv poprvé," prohlásil Steinitz a zároveň kritizoval vyčkávací postoj Západu vůči syrskému konfliktu. "Svět odsuzuje, svět vyšetřuje... V minulých dvou letech ale nebyly podniknuty žádné vážné kroky, aby se zastavil pokračující masakr vlastních občanů Asadovým režimem," řekl Steinitz.

Naproti tomu Írán se rozhodně postavil za syrskou vládu, svého dlouhodobého spojence. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf útok připsal teroristům.

Lidovky.cz, ČTK