Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Richard Sulík: muž, který položil slovenskou vládu

Svět

  10:15
Pád slovenské vlády má na svědomí v prvé řadě liberální Svoboda a solidarita (SaS), která odmítla v parlamentu podpořit posílení pravomocí záchranného balíčku eurozóny. Její předseda Richard Sulík označil odsouhlasení eurovalu za "naprosté porušení závazků vládního programu".

Šéf rebelujících liberálů Richard Sulík foto: Reuters

Richard Sulík je jedním z autorů slovenské daňové reformy a v minulosti radil kromě slovenských ministrů financí i někdejšímu českému poslanci a exministru financí Vlastimilu Tlustému. Třiačtyřicetiletý ekonom, bývalý podnikatel a zakladatel liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) dnes dostal kvůli nesouhlasu své formace s posílením pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF) koaliční vládu na pokraj rozpadu.

Slovensko na tiltulních stranách světových deníků

Sulík se narodil 12. ledna 1968 v Bratislavě. Ve dvanácti letech emigroval spolu s rodiči do západního Německa, kde studoval fyziku na Technické univerzitě v Mnichově a podnikovou ekonomii na univerzitě tamtéž. V roce 1991 po návratu na Slovensko založil firmu FaxCOPY, a.s., v jejímž čele stál do roku 2001. Od roku 2002 působil pět let na ministerstvu financí, mimo jiné jako poradce pro daňovou reformu.

V roce 2003 promoval na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. Jeho diplomová práce byla základem slovenské daňové reformy z roku 2003, která zavedla rovnou daň 19 procent ze všech druhů příjmů a sjednotila daň z přidané hodnoty na základní sazbu 19 procent.

V letech 2005 až 2006 radil též tehdejší ministryni sociálních věcí a nynější premiérce Ivetě Radičové. Od roku 2004 byl dva roky ředitelem pro restrukturalizaci firmy OLOa.s., která se starala v Bratislavě o odvoz a likvidaci odpadu.

O eurovalu se bude opět hlasovat zítra

Strana s liberálním programem a názvem Svoboda a Solidarita, kterou Sulík v březnu 2009 založil, vstoupila do povědomí veřejnosti mimo jiné požadavkem vypsat referendum o snížení počtu poslanců, omezení poslanecké imunity či zrušení koncesionářských poplatků. V loňských volbách získala 12 procent hlasů a v parlamentu má 22 poslanců. V rámci koaličních jednání se SaS - druhé nejsilnější straně vládní čtyřkoalice - podařilo získat křeslo šéfa zákonodárného sboru. Sulík byl do této funkce zvolen na první schůzi nového parlamentu vloni 8. července.

Loni v září pak přečkal pokus opozice o sesazení na základě výtek opozice, že SaS neurčila svého zástupce do ústřední komise, která měla dohlížet na referendum o zrušení koncesionářských poplatků, a dále že se nechová důstojně. Koncem září pak slovenská média spekulovala o možnosti odchodu SaS z vlády kvůli sporu mezi premiérkou Radičovou a Sulíkem o ministerského činitele ze SaS, u kterého bylo podezření ze střetu zájmů.

Letos v červnu se SaS podle průzkumů dostala k hranici volitelnosti do Národní rady. Podle expertů doplácí na nesplněné sliby. Svá kontroverzní témata typu registrovaného partnerství osob stejného pohlaví nebo zrušení trestního stíhání lidí za držení marihuany pro osobní potřebu do vládního programu neprosadila. S bývalou manželkou Evou má dvě děti, několik let už ale žije s družkou Alexandrou Šikrhovou, se kterou má další dvě děti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!