12. září 2018 20:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řidič najel v Číně do davu, na místě je devět mrtvých a 40 zraněných

Čínská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vlajka. | foto: Lidové noviny

PEKING Devět lidí zabil a více než 40 dalších zranil řidič sportovního-užitkového vozu (SUV), když v centrální čínské provincii Chu-nan najel do davu na náměstí ve městě Cheng-jang. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady. Incident se stal ve středu večer místního času (po poledni SELČ). Policie čin vyšetřuje, o terorismu zatím nehovoří.

Policie 54letého řidiče červeného SUV zadržela. Dopadený Jang Can-jün si v minulosti několikrát odpykal trest ve vězení za žhářství, přepadení nebo zločiny spojené s drogami, informoval list Beijing Youth Daily.

Místní vláda čin označila za „záměrný, zlomyslný a (spáchaný) s úmyslem zranit“.

Na záběrech z místa lidé utíkají z rušného náměstí a někteří se pokoušejí pomoci těm, kteří zůstali ležet na zemi. Agentura AP uvedla, že zraněno bylo 46 lidí. Zpravodajský server BBC s odvoláním na místní média napsal, že některá zranění se jevila jako bodné rány.

V uplynulých letech Čínou otřásly násilné útoky na veřejných místech v podobě bombových atentátů, nebo žhářství. Někdy se jednalo o vyrovnávání účtů, jindy o manifestaci pocitu křivdy vůči společnosti, napsala agentura AP. V řadě případů byly tyto útoky připisovány separatistům, ale v posledních letech k tomuto druhu atentátu dochází zřídka.

V roce 2013 vjelo SUV do davu před pekingským Zakázaným městem, poté nabouralo a začalo hořet. Při incidentu zemřelo pět lidí, včetně tříčlenné posádky vozu. Policie tehdy z útoku obvinila muslimské separatisty z etnické menšiny Ujgurů.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz