Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
26. října 2012 19:00, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Synka zapomněli při bombardování v Sýrii, teď se s ním shledali

Syrský chlapec, kterého rodina zapomněla během bombardování v Sýrii, je zpět u svých rodičů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský chlapec, kterého rodina zapomněla během bombardování v Sýrii, je zpět u svých rodičů. | foto: ČTK

DAMAŠEK Syrská rodina Tavašíů musela v létě narychlo prchnout před bombardováním ze svého domova v Damašku. Matka i otec se domnívali, že jejich dvouletého syna Bušra už s sebou vzali příbuzní a odešli bez něj. Bušr se tak ocitl sám v troskách domu, kde ho našla cizí rodina uprchlíků a předala opozičním bojovníkům.

O případu informovala právnička Stella Konstantinuová, která pomáhala rodině získat chlapce zpět.

Když rodiče zjistili, že dítě není u nikoho z příbuzných, chtěli se pro něj vrátit, ale těžké bombardování jejich čtvrti jim v tom zabránilo. Byli přesvědčeni, že chlapec útoky nemohl přežít, a odjeli se dvěma zbylými syny na Kypr. V Limassolu, kam se uchýlili, je zastihla zpráva ze Sýrie, že hoch je naživu. Obrátili se proto na Konstantinuovou se žádostí o převoz syna ze Sýrie na Kypr.

Čtěte také:

Rodina požádala na Kypru o politický azyl a z dokumentů, které předložila, vyplývalo, že má tři děti. Podle Konstantinuové povstalci chlapce po ukončení bojů v Damašku přivezli jako sirotka do uprchlického tábora, kde ho někdo ze známých rodiny Tavašíů poznal a upozornil manžele na Kypru.

Právnička, na niž se pár obrátil, začala jednat s ministerstvy vnitra i zahraničí. V Damašku sice stále je kyperské velvyslanectví, ale pracuje minimálně, takže nebylo schopné pomoci. Bušrova teta, která se vrátila pro hocha do Damašku, ho dostala do Libanonu, kde si ho vyzvedl otec Mašhúr a ve čtvrtek s ním přijel na Kypr.

Volal táto

"Nejdřív mne nepoznal, ale pak jsme se objali a on na mne začal volat táto," popsal shledání Manšúr.

Kyperské ministerstvo zahraničí nechtělo věc komentovat, ale novináři se o případu dověděli díky tlumočníkovi, jehož prostřednictvím Tavašíové děkovali kyperské vládě. Na letišti v Limassolu rodinu včetně matky stěží zadržující slzy vítaly četné kamery. "Nedokáže vyjádřit, co cítí, ale chce poděkovat Kypru a paní Stelle za pomoc," snažil se tlumočník vysvětlit, jak Bušrově matce je.

Na otázku, zda se budou chtít vrátit do Sýrie, Mašhúr odpověděl rezolutně: "Určitě ne." Rodina má v Sýrii sice stále příbuzné, ale její dům byl podobně jako polovina čtvrti Kabún srovnán se zemí.

Konstantinuová řekla, že věc se podařila také kvůli tomu, že se tak trochu citově týkala i jí. "Jakožto babička dvouletého vnoučete jsem udělala vše pro to, aby se ten chlapec dostal k rodičům," řekla.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!