Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rok 2020 je v pytli.‘ Koronavirová nákaza umlčela divoké diskotéky na Ibize

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

IBIZA/PRAHA Pandemie nemoci covid-19 otřásla nejznámější ostrovem plným večírků na planetě. K již dnes vysokému počtu nezaměstnaných visí nad španělskou Ibizou další hrozba. Místní se obávají, že se bary a diskotéky otevřou až v roce 2021.

„Ibiza vibruje v rytmu strachu,“ napsal španělský deník El Mundo. Ostrov, který patří do souostroví Baleáry, znají mladí po celém světě jako svatostánek nekončících večírků, opalování a jízdy na vodních lyžích. V současnosti je tam však podle španělského listu liduprázdno a místní se bojí ekonomické krize.

Ulice, parky i diskotéky zůstávají prázdné. „Paralýza nočního života ukončila provoz ve více než 370 podnicích, přímo či nepřímo způsobila škody ve výši 770 milionů eur (20,5 miliardy korun) a připravila o práci přibližně 35 procent lidí na ostrově,“ vysvětluje El Mundo.

Za zábavou a alkoholem ročně jezdí desítky tisíc lidí

Za zábavou a alkoholem ročně jezdí běžně desítky tisíc lidí.

Řada sezonních pracovníků se obává, že letos nic nevydělá. Mnozí z nich se tak rozhodli raději změnit zaměstnání, mezi nimi i třiadvacetiletá gogo-tanečnice Tania Urreaová.

„S tím jak se situace zkomplikovala pro mnoho barů a podniků, jsem se rozhodla, že budu muset změnit profesi. Začala jsem tak studoval informatiku a estetiku. Pro mě je rok 2020 v pytli,“ uvedla pro deník. Co dělat, neví pořádně ani majitelé podniků.

Snaží se přicházet se slevami a nabídkami, které by byly donedávna nemyslitelné, jako třeba lísky na večírek za 25 eur a k tomu dva drinky. Vstupenky prodávají i přes internet a slibují stoprocentní refundace v případě zrušení akce. Ostrov opustili i diskžokejové.

Naděje místním obyvatelům poskytl tento týden španělský premiér Pedro Sánchez, když oznámil, že k 1. červenci naplno otevře hranice. Podle El Mundo tak již okamžitě začaly místní cestovní agentury vytvářet programy na návrat německých turistů. Doufají, že se život na Ibize v nadcházejících týdnech rozběhne naplno.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...