Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romney vyhrál primárky v Portoriku

Svět

  7:30aktualizováno  9:01
WASHINGTON - Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney v neděli vyhrál prezidentské primárky amerických republikánů v Portoriku. Porazil jasně svého hlavního soupeře Ricka Santoruma a získal všech zdejších 20 delegátů pro srpnový nominační sjezd strany.

Republikán Mitt Romney zdraví voliče. foto: ČTK

Romney dostal v primárkách 83 procent hlasů, druhý Santorum pouhých osm procent. O zbývající hlasy se podělili bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a kongresman Ron Paul; tito dva kandidáti však na karibském ostrově nevedli žádnou agitaci.

Soustředil se na lokální témata

Podle politologů Romneymu k vítězství pomohlo zejména to, že se při kampani soustředil pouze na lokální témata a vyjádřil podporu tomu, aby se Portoriko stalo 51. státem USA. Portoričané o této otázce budou hlasovat v referendu v listopadu a pokud se vysloví pro začlenění do Spojených států, bude jejich rozhodnutí ještě muset schválit americký Kongres.

ČTĚTE TAKÉ:

Romney má nejvíc delegátů

Za normálních okolností by Portoriko velkou pozornost kandidátů nepřitahovalo, protože se zde rozděluje jen málo delegátů. V letošním souboji o republikánskou nominaci do prezidentských voleb však může rozhodovat každý hlas, připomíná deník The Washington Post.

Romney totiž i přes podporu vedení strany a výrazně lépe financovanou kampaň zatím nedokázal získat jednoznačnou podporu, když ho odmítají především nejkonzervativnější republikánští voliči. Toho využívá Santorum ke zpochybnění Romneyho postavení.

Přestože je podpora pro Romneyho mezi republikánskými voliči spíše vlažná, dokázal shromáždit více delegátů než všichni ostatní kandidáti dohromady.

Podle propočtů AP jich zatím získal 521. Bývalý pensylvánský senátor Santorum má 253 delegátů, Gingrich 136 a Paul 50. Do potřebné většiny 1144 delegátů ale Romneymu stále hodně chybí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Příští střet zájemců o republikánskou kandidátku v listopadových prezidentských volbách se uskuteční v úterý ve státě Illinois. Romney a Santorum zde podle průzkumů mají vyrovnané šance.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat