Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhodly o starostovi New Yorku vlasy? Jeho syn zaujal afro účesem

Svět

  7:00
NEW YORK - Afro není jen účesem, je i výpovědí. Před 40 lety vyjadřovalo rebelii a občanská práva, dnes zastupuje spíše rozmanitost a bezstarostnost. Nyní by afro mohla čekat obroda - koneckonců vyhrálo i volby, napsala agentura DPA.

De Blasio zůstával v závodu o křeslo odcházejícího starosty Michaela Bloomberga dlouho pozadu. Změna přišla až poté, co 52letý politik zapojil do kampaně svou rodinu. foto: Reuters

Když list New York Times svým čtenářům představoval nového starostu New Yorku, hrál vítěz voleb Bill de Blasio na titulní straně jen druhé housle. Tím hlavním byl jeho syn Dante, nebo spíše jeho účes. Fotografii, tak jako předchozí volební kampani, dominovalo jeho monumentální afro. Americká média se proto nyní ptají, zda úterní hlasování o starostovi New Yorku rozhodly vlasy.

De Blasio zůstával v závodu o křeslo odcházejícího starosty Michaela Bloomberga dlouho pozadu. Změna přišla až poté, co 52letý politik zapojil do kampaně svou rodinu - černošskou manželku Chirlane, dceru Chiaru a syna Danteho.

Tmavá verze svatozáře?

A tím i Danteho účes, který připomíná tmavou verzi bílého chmýří zralé pampelišky nebo dokonce svatozář. De Blasiova rodina se stala symbolem rozmanitosti a multikultury New Yorku a Danteho afro symbolem této rodiny. Rodina, která byla na počátku bez šance, najednou získala ve volbách 73,3 procenta hlasů.

"Má stejné háro jako já v roce 1978," prohlásil v září Barack Obama. "Moje afro ale nikdy nebylo tak dobré. Bylo trochu nesouměrné," dodal americký prezident. Dantovo afro ale sedělo perfektně, když vystoupil v předvolebním spotu, který poukázal na kontrast mezi bělošským politikem v obleku a černošským synem v mikině. "Bill postavil na první místo rodinu s afrem ze sedmdesátých let," řekl expert na volební kampaně Henry Singleton. "A to všechno rozhodlo," dodal.

Když list New York Times svým čtenářům představoval nového starostu New Yorku, hrál vítěz voleb Bill de Blasio na titulní straně jen druhé housle. Tím hlavním byl jeho syn Dante, nebo spíše jeho účes.

"Dantův účes je suprový," radoval se portál hollywoodlife.com. Také magazín Time hovořil o "nejznámějším americkém afru". O "opravdové hvězdě" psaly noviny i ve vzdáleném Kansas City, čímž myslely účes. "Afro je ten nejžůžovější účes a je to už dost dlouho, co byl na nějakém prominentovi k vidění," uvedl zmíněný list. Na Twitteru dostalo slavné afro slangově označované prostě jako "'fro" i svůj hastag (klíčové slovo) #Fromentum.

"Vrátí se zase afro?" ptají se magazíny zabývající se módou. Nikdy přitom zcela neodešlo. V Německu se o to postaral brazilský obránce Dante, který se starostovým synem nesdílí jen jméno, ale i účes.

"Vítr pod de Blasiovými křídly"

Ve Spojených státech nebylo afro tak populární od doby, kdy skupinu Jackson Five opustil už ne tolik afroamerický Michael Jackson a kdy se hodně mluvilo o americké komunistce Angele Davisové. Ale účes, který je spíše výpovědí, měly i jiné menšiny. Někteří Židé v USA se chlubili svými pejzy jako "jewfrem", složeninou anglického Jew (Žid) a afra.

Zda bude chtít Dante udat svůj vzhled i mimo politiku, není jasné. Mladík je znám jako dobrý student, stejně jako Chiara. Zatímco během kampaně stál Dante v popředí, po volbách roste popularita jeho sestry, která je podle magazínu Time "větrem pod de Blasiovými křídly". Důvodem není pro "první dceru" neobvyklý piercing v obočí, ale její čelenka z bílých růží. Noviny již den po volbách hlásily, kde je možné takovou čelenku za 20 dolarů sehnat.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S CESTOVÁNÍM (AŽ 37000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 29 998 - 37 000 Kč