30. března 2018 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozhodnete, zda Maďarsko zůstane křesťanskou zemí, řekl týden před volbami Maďarům Orbán

Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Ve volbách za necelé dva týdny rozhodnou Maďaři nejen o tom, jak se budou mít příští čtyři roky, ale i o budoucnosti své země na několik dekád. Řekl to ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán ve městě Nagykanizsa v rozhovoru pro místní média. Podle něj je ve hře zejména to, zda Maďarsko zůstane křesťanskou zemí, nebo se stane zemí imigrantů. To ve svém důsledku podle Orbána ohrozí i ekonomický růst Maďarska.

„Nebudeme moci zvyšovat důchody, podporovat mladé lidi a bytovou výstavbu ani vytvářet nová pracovní místa,“ prohlásil Orbán v předvolební kampani na jihu Maďarska. Klíčové podle něj bude, které země „zůstanou mimo globální trend, který vytváří imigrantské státy tím, že přijímá stále více jiných národů a kultur“. Orbán doufá, že kromě Maďarska zůstanou mimo tento hlavní proud i Polsko, Česká republika, Slovensko, Chorvatsko a „snad i Rumunsko“.

Maďarsko je podle Orbána zemí náboženské svobody, každý má právo na svůj názor, může si zvolit víru i přesvědčení a ženy a muži mají rovná práva. Tyto hodnoty jsou ale podle premiéra ohrožené. „Chtějí zbourat ploty a změnit zákony, které drží migranty mimo, jsou pro bruselský diktát, které by přinesl desítky a stovky tisíc migrantů do Maďarska,“ řekl také Orbán, který omezování migrace prosazuje dlouhodobě. V EU patří mezi politiky s nejradikálnějšími názory na migraci.

Na podzim roku 2015, kdy Evropa čelila masovému přílivu migrantů z Blízkého východu, postavilo Maďarsko na své jižní hranici bariéru s cílem tuto nekontrolovatelnou vlnu zastavit. Orbán tehdy sklidil za toto opatření tvrdou kritiku z Bruselu i řady zemí EU, některé z nich ale posléze jeho krok následovaly a uzavřely své hranice.

Parlamentní volby se v Maďarsku konají 8. dubna. Podle průzkumu veřejného mínění, který byl zveřejněn ve středu, zůstává favoritem koalice Orbánovy strany Fidesz a menší Křesťanskodemokratické lidové strany (KDNP). Průzkumy dávají této koalici, která spolu vládne už od roku 2010, přes padesát procent hlasů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!