24. června 2009 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozzuření důchodci ochromili poradce chodítkem, pak ho mučili

Únos - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únos - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN/PRAHA Těžko uvěřitelný příběh se před pár dny udál v sousedním Německu. Skupina důchodců unesla a poté ve sklepě čtyři dny mučila svého finančního poradce Jamese Amburna. Rozčílilo je, že kvůli finanční krizi přišli o své úspory.

Dva z únosců ve věku 74 a 60 let údajně muže německo-amerického původu udeřili do hlavy svým chodítkem, když mířil ke svému domu ve městě Speyer na západě země. Poté ho svázali a v kufru auta odvezli do svého domu nedaleko Chiemského jezera v Bavorsku.

Tam se k nim připojili ještě další dva důchodci - pár ve věku 63 a 66 let. "Krvácel jsem z nosu i z úst. Moje noční můra ale teprve začala," citoval Amburna britský deník The Daily Telegraph.

Zlámali mu žebra
Důchodci ho drželi v temném studeném sklepě, údajně ho pálili cigaretami, svazovali "jako zvíře" a zlomili dvě žebra. "Ve sklepě se mě ihned zeptali na peníze. Zopakoval jsem ji to, co již několikrát předtím. Že kvůli situaci na finančních trzích o ně přišli," uvedl Amburn, šéf investiční společnosti Digitalglobalnet. "Tak mě uhodili. A hrozili, že mě zabijí. Myslel jsem si, že nevyváznu."

Nakonec důchodcům nalhal, že když provede určité transakce ve Švýcarsku, mohli by dostat své peníze zpět. "Řekl jsem jim, že jen musím poslat fax do banky," popsal "trik" finanční poradce. Důchodci mu uvěřili a on tak mohl na fax připsat vzkaz: zavolejte policii.

Pokus o útěk staří agresoři zmařili, záchranu přineslo až policejní komando
Minulý týden v pátek se mu pak naskytla příležitost utéct, přelezl zeď a chtěl si přivolat pomoc. Důchodci ho však dostihli a znovu utržil velké množství ran. Zaměstnanci švýcarské banky si ale jeho vzkazu všimli, spojili se s německou policií a v sobotu ráno Amburna osvobodilo speciální komando.

"Byli naštvaní, protože investovali své peníze do nemovitostí na Floridě a přišli o ně," uvedl německý státní zástupce Volker Ziegler. Za ublížení na zdraví, únos a další zločiny hrozí důchodcům až 15 let vězení. "Vyhrožovali mi i ruskou mafií. Nebudu se cítit bezpečně dokud nebudou za mřížemi," uzavřel zachráněný poradce.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.