2. února 2017 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rumunský prezident podal stížnost k ústavnímu soudu. Nesouhlasí s milostí pro korupčníky

Desetitisíce Rumunů vyrazily na protest proti vládě do ulic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetitisíce Rumunů vyrazily na protest proti vládě do ulic. | foto: ČTK

BUKUREŠŤ Rumunský prezident Klaus Ioahannis ve čtvrtek oznámil, že podal u ústavního soudu stížnost proti nařízení, jímž levicová vláda v úterý zrušila trestnost některých korupčních činů, včetně určitých případů zneužití úřadu. Proti tomuto normativnímu aktu, který kabinet schválil jako naléhavý krok nevyžadující souhlas parlamentu, protestovaly ve středu v mnoha rumunských městech statisíce lidí.

„Jde o zjevný ústavněprávní konflikt mezi vládou a justičním systémem a parlamentem,“ uvedl Iohannis na tiskové konferenci přenášené televizí. Současně s oznámením, že se obrátil na ústavní soud, vyzval kabinet premiéra Sorina Grindeanua, aby kontroverzní opatření vzal zpět.

Nařízení vstoupí v platnost do deseti dnů, pokud je ústavní soud nezruší. Na nejvyšší justiční orgán v zemi se obrátila se stížností už ve středu Vrchní rada soudců a státních zástupců (CSM), která dohlíží na nestrannost rumunské justice.

Sílící nesouhlas v Rumunsku s vládním nařízením potvrzuje čtvrteční demise, kterou podal ministr obchodu Florin Jianu. Oznámil ji na svém facebookovém účtu, kde napsal, že jde o věc etiky. Uvedl, že rezignuje „nikoli kvůli své profesionální cti - moje svědomí je v tomto čisté -, ale kvůli svému dítěti“. „Jak se mu podívám do očí a co mu po letech řeknu? Řeknu mu, že jeho otec byl zbabělec a podpořil činy, kterým nevěřil...?“ napsal Jianu.

Potřebu přijmout sporné nařízení vláda ospravedlňuje nutností ulevit přeplněným věznicím. Experti ale poukazují na to, že se to spíše týká skutečnosti, že v poslední době byla odsouzena nebo je souzena za korupční jednání řada i sociálnědemokratických politiků.

Těžit z kontroverzní milosti může mimo jiné vůdce Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea, který loni dostal dvouletou podmínku za zmanipulování voleb. Kvůli tomu se po vítězství své strany v prosincových volbách nemohl stát premiérem.

Znepokojení nad krokem Grindeanuova kabinetu ve středu dala najevo i Evropská komise a prostřednictvím svých velvyslanectví v Bukurešti i některé státy, včetně USA, Německa a Francie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz