10. srpna 2017 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská policie našla ve sběrně kovů dvě rakety země - vzduch. Jedna prý měla funkční nálož

Protiletadlový systém S-200. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protiletadlový systém S-200. | foto: wikimedia.org

MOSKVA Dvě rakety země-vzduch S-200, z nich jednu s funkční náloží, našla ruská policie při prohledávání sběrného dvora v jihosibiřském městě Čita. Oznámil to ve čtvrtek ruský rozhlas. Rakety byly nalezeny při ohledání místa silné exploze, která dva pracovníky sběrného dvora zabila. Příčiny výbuchu nejsou jasné.

Ruská média uvedla, že výbuch nastal při rozřezávání blíže neupřesněné „kovové konstrukce“. Dva muži zahynuli na místě, třetí bojuje o život v čitské nemocnici. Podle vyšetřovatelů pracovníci sběrného dvora museli manipulovat s výbušninou.

Na místě výbuchu čekalo policisty překvapení v podobě dvou jedenáctimetrových raket. Nalezené zbraně jsou součástí ruského protiraketového systému S-200, který slouží k ničení nepřátelských taktických a strategických bombardérů a balistických střel. Ve výzbroji ruské armády už ho většinou nahradily modernější systémy S-300 a S-400, v arzenálu ale systém S-200 mají ještě některé blízkovýchodní země. Dolet těchto raket se pohybuje mezi 200 až 400 kilometry.

Jedna z raket měla podle čitského rozhlasu funkční nálož. Přestože sběrný dvůr je údajně kilometr daleko od obytných budov, mohla exploze hlavice podle odborníků způsobit velké neštěstí. Jak se rakety do sběru dostaly, policisté zatím nezjistili.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz