Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské děti dostaly sešity vychvalující wehrmacht, obaly musí shořet

Svět

  17:53
MOSKVA - Prokurátor ruského povolžského města Penzy nařídil spálit pod dohledem policie na 17.000 školních sešitů. Podle zpráv tamního tisku je důvodem text na obalech, který vychvaluje výkony nacistického letectva během válečných operací v Sovětském svazu.

Vojáci Wehrmachtu při přísaze foto: Reprofoto

Sešity i s obálkami vytiskla místní firma v Penze, která do textu zařadila informaci o akcích německé Luftwaffe v sovětském vzdušném prostoru po napadení SSSR v létě 1941. Podle dobrozdání ruských historiků je text vědecky nepodložený, pedagogicky nevhodný a politicky provokativní.

"Za největší letecká esa druhé světové války jsou považováni Němci, a zejména ti z nich, kteří u nás na východní frontě sestřelovali naše letadla," praví se v textu. "Jejich výkony jsou omračující. Zatímco nejlepší z našich během války sestřelili mezi 10 a 60 německých letadel, pak 15 nejlepších německých pilotů má na svém kontě 200 až 350 sestřelů," mohli se školáci dočíst na obálce svých sešitů.

Z vytištěného nákladu se už asi 2000 dostalo do prodeje. Text údajně sestavila jedna z místních reklamních agentur, aniž se poradila s odborníky. Tiskárna se za incident omluvila.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat