4. února 2014 19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pochytat a utratit. Soči před olympiádou likviduje toulavé psy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 44Diskuse
Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů |

RUSKO Radnice v Soči si najala firmu, která má pochytat a zlikvidovat psy potulující se po ulicích města, jež bude od pátku hostit zimní olympijské hry. V Soči jsou podle agentury AP tisíce bezprizorních psů a vedení města se obává, že by mohli obtěžovat návštěvníky a účastníky olympiády nebo dokonce narušit sportovní klání. Ochránci zvířat postup radnice kritizují.

Generální ředitel najaté firmy Alexej Sorokin řekl, že společnost má smlouvu na odstraňování potulných zvířat až do konce olympijských her. Jak bude chycené psy utrácet, nechtěl ale upřesnit.

Toulající se psi podle Sorokina ve městě už způsobili řadu problémů, včetně pokousání dětí. Minulý týden ho prý šokovalo, když během zkoušky slavnostního zahájení viděl potulného psa, jak se prochází mezi účastníky ceremoniálu.

"Pes vběhl na stadion, my jsme ho odvedli pryč. Bůh nás chraň, aby se něco takového stalo během skutečného zahajovacího ceremoniálu. To by byla ostuda pro celou zemi," prohlásil Sorokin.

Potulní psy se v Soči stahují k olympijským areálům, kde dostávali jídlo a přístřešek od dělníků. Dokázali se prý dostat i do olympijského parku, do akreditovaných hotelových komplexů nebo do olympijské vesnice, ke sportovištím na pobřeží Černého moře i v horách nad Soči.

Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů

Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů

Bojovnice za práva zvířat Dina Filippovová patří mezi kritiky této akce. Úřady v Soči podle ní jen využívají blížící se hry jako výmluvu k zamaskování běžné praxe ve městě. "Měli bychom vědět, že toto se neděje pouze před olympiádou, ale neustále," řekla aktivistka, která se momentálně snaží najít domov pro sedm štěňat nalezených poblíž olympijského parku. "Dva likvidátoři z té firmy pracující pro město zabijí 300 psů měsíčně," tvrdí.

"Je to nehumánní," soudí Filippovová. "Existují přitom humánní způsoby, jak vyřešit problém potulných psů, které se používají v Evropě a ve Spojených státech a dokonce i v některých zemích bývalého Sovětského svazu. Patří mezi ně hromadná sterilizace, která vede k tomu, že z ulic zmizí toulající se psi," přiblížila ochránkyně zvířat.

Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů
Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů

Toulaví psi by mohli negativně ovlivnit průběh her, tvrdí radnice v Soči

Proti vybíjení psů se razantně ohradil například i český biatlonista Michal Šlesingr, který má sám doma dva psy. "Jsme v 21. století, ne v době kamenné, měli bychom se chovat humánně. Ať už ke zvířatům nebo k lidem," řekl dnes v Soči. "Spousta lidí si to vyloží jako protiruskou propagandu, ale já proti Rusku nic nemám," upozornil.

Problém je podle něj řešitelný jinou cestou. "Chápu, že psi se rozmnoží a mohou dělat problémy, ale je třeba se tím zabývat dlouhodobě, existují přeci útulky a podobně," navrhl řešení.

Jak psy utrácíme? Firemní tajemství, říká šéf oslovené firmy

Sorokinova firma, která působí v Krasnodarské oblasti, nechce prozradit, kolik psů ročně zabije. Je to prý firemní tajemství. Poslanec za tuto oblast Sergej Krivonosov utrácení potulných psů podporuje. Podle něj je to nejrychlejší způsob vyřešení tohoto problému, i když připustil, že ne ten nejhumánnější.

Když radnice v Soči oznámila záměr zlikvidovat před zimní olympiádou psí tuláky, zvedly se proti tomu protesty ochránců zvířat. Vyzývali vedení města, aby místo zabíjení psů pro ně nechalo vybudovat útulky. Aktivisté tvrdí, že neví ani o jednom postaveném útulku, radnice na svých webových stránkách ale oznámila, že tento týden otevřela psí útulek pro stovku zvířat.

Lidovky.cz, ČTK
  • 44Diskuse

Najdete na Lidovky.cz