Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pochytat a utratit. Soči před olympiádou likviduje toulavé psy

Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů |

RUSKO Radnice v Soči si najala firmu, která má pochytat a zlikvidovat psy potulující se po ulicích města, jež bude od pátku hostit zimní olympijské hry. V Soči jsou podle agentury AP tisíce bezprizorních psů a vedení města se obává, že by mohli obtěžovat návštěvníky a účastníky olympiády nebo dokonce narušit sportovní klání. Ochránci zvířat postup radnice kritizují.

Generální ředitel najaté firmy Alexej Sorokin řekl, že společnost má smlouvu na odstraňování potulných zvířat až do konce olympijských her. Jak bude chycené psy utrácet, nechtěl ale upřesnit.

Toulající se psi podle Sorokina ve městě už způsobili řadu problémů, včetně pokousání dětí. Minulý týden ho prý šokovalo, když během zkoušky slavnostního zahájení viděl potulného psa, jak se prochází mezi účastníky ceremoniálu.

"Pes vběhl na stadion, my jsme ho odvedli pryč. Bůh nás chraň, aby se něco takového stalo během skutečného zahajovacího ceremoniálu. To by byla ostuda pro celou zemi," prohlásil Sorokin.

Potulní psy se v Soči stahují k olympijským areálům, kde dostávali jídlo a přístřešek od dělníků. Dokázali se prý dostat i do olympijského parku, do akreditovaných hotelových komplexů nebo do olympijské vesnice, ke sportovištím na pobřeží Černého moře i v horách nad Soči.

Toulaví psi

Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů

Bojovnice za práva zvířat Dina Filippovová patří mezi kritiky této akce. Úřady v Soči podle ní jen využívají blížící se hry jako výmluvu k zamaskování běžné praxe ve městě. "Měli bychom vědět, že toto se neděje pouze před olympiádou, ale neustále," řekla aktivistka, která se momentálně snaží najít domov pro sedm štěňat nalezených poblíž olympijského parku. "Dva likvidátoři z té firmy pracující pro město zabijí 300 psů měsíčně," tvrdí.

"Je to nehumánní," soudí Filippovová. "Existují přitom humánní způsoby, jak vyřešit problém potulných psů, které se používají v Evropě a ve Spojených státech a dokonce i v některých zemích bývalého Sovětského svazu. Patří mezi ně hromadná sterilizace, která vede k tomu, že z ulic zmizí toulající se psi," přiblížila ochránkyně zvířat.

Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů
Kolem olympijských areálů se potloukají desítky psů

Toulaví psi by mohli negativně ovlivnit průběh her, tvrdí radnice v Soči

Proti vybíjení psů se razantně ohradil například i český biatlonista Michal Šlesingr, který má sám doma dva psy. "Jsme v 21. století, ne v době kamenné, měli bychom se chovat humánně. Ať už ke zvířatům nebo k lidem," řekl dnes v Soči. "Spousta lidí si to vyloží jako protiruskou propagandu, ale já proti Rusku nic nemám," upozornil.

Problém je podle něj řešitelný jinou cestou. "Chápu, že psi se rozmnoží a mohou dělat problémy, ale je třeba se tím zabývat dlouhodobě, existují přeci útulky a podobně," navrhl řešení.

Jak psy utrácíme? Firemní tajemství, říká šéf oslovené firmy

Sorokinova firma, která působí v Krasnodarské oblasti, nechce prozradit, kolik psů ročně zabije. Je to prý firemní tajemství. Poslanec za tuto oblast Sergej Krivonosov utrácení potulných psů podporuje. Podle něj je to nejrychlejší způsob vyřešení tohoto problému, i když připustil, že ne ten nejhumánnější.

Když radnice v Soči oznámila záměr zlikvidovat před zimní olympiádou psí tuláky, zvedly se proti tomu protesty ochránců zvířat. Vyzývali vedení města, aby místo zabíjení psů pro ně nechalo vybudovat útulky. Aktivisté tvrdí, že neví ani o jednom postaveném útulku, radnice na svých webových stránkách ale oznámila, že tento týden otevřela psí útulek pro stovku zvířat.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...