Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ostře střežené olympijské Soči připomíná válečnou zónu

Tady jste v bezpečí. Ochranka v Soči je na každém rohu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tady jste v bezpečí. Ochranka v Soči je na každém rohu. | foto: Reuters

SOČI Cesta na zimní olympijské hry v ruském Soči by měla být o nadlidských výkonech a schopnostech na lyžích, bruslích či bobech. Ale podle příprav ruských i amerických bezpečnostních činitelů by si návštěvníci klidně mohli myslet, že vstupují do válečné zóny, napsala stanice CNN. Připravené jsou nouzové plány pro evakuaci Američanů a Spojené státy přesouvají do Černého moře dvě vojenské lodě.

Pokud dostanou rozkaz, odstartují z těchto lodí vrtulníky do Soči, sdělili američtí činitelé televizi CNN. Pokud by byla třeba větší přepravní kapacita, v pohotovosti bude v Německu dopravní letoun C-17, který může být na místě během dvou hodin. To všechno navíc k agentům FBI, kteří do Soči zamířili, aby tam spolupracovali se svými ruskými protějšky.

Neponechat nic náhodě

USA také s Ruskem jednaly o sdílení své vysoce vyspělé technologie na odhalování bomb, která byla vyvinuta, aby chránila vojáky před nástražnými zařízeními v Iráku a v Afghánistánu. Obavy z výbuchů a výbušnin zesílily kvůli hrozbám radikálních islamistů, že se olympiáda v Soči stane jedním z jejich terčů.

S největší delegací ze všech zemí účastnících se olympiády a paralympiády, a také s ohledem na 10 000 až 15 000 očekávaných amerických diváků, Spojené státy zjevně nehodlají nic zanedbat, pokud jde o bezpečnost.

Sportovci, trenéři i činovníci už byli varováni, aby mimo zabezpečenou oblast pro hry v Soči nenosili své oficiální olympijské oblečení v kombinaci červené, modré a bílé barvy. Připravit se musí také na bedlivý dohled amerických bezpečnostních činitelů, kteří budou chodit na závody s nimi. A americké ministerstvo zahraničí minulý týden vydalo aktualizované varování pro cestující do této oblasti, v němž připomínají pumové útoky a únosy.

VÍCE ZDE:

Nouzové plány jsou normální, tvrdí expert

Nejsou ale americké přípravy poněkud přehnané v porovnání s potenciální hrozbou? Podle v Londýně sídlícího bezpečnostního experta Matthewa Clementse nejsou.

"Je normální, aby měly státy připravené nouzové plány pro odsun svých obyvatel z kteréhokoli státu, kde jim hrozí riziko," řekl. "K tomuto kroku se ovšem přistupuje jen ve velmi vážných situacích, jako je propuknutí občanské války nebo jiného druhu konfliktu," dodal.

"V případě teroristického útoku na kohokoli v Soči, i kdyby to bylo ve městě nebo na sportovištích, si nemyslím, že by bylo realistické pomýšlet na americkou vojenskou evakuaci všech amerických občanů," uvedl Clemens. Takový krok by podle něj narazil na značné logistické těžkosti, a navíc by šlo o přehnanou reakci na nastalou situaci, která by prý nejspíš Rusy nijak zvlášť nepotěšila.

Putin s olympijskou pochodní

Prezident Putin s olympijskou pochodní.

Ostražité jsou i další země

Také další země jsou si vědomé bezpečnostního rizika pojícího se k jakékoli podobné velké akci - ale v informování o svých případných plánech jsou mnohem zdrženlivější. Mluvčí Britského olympijského svazu Darryl Seibel odmítl jít do podrobností, pokud jde o bezpečnostní opatření pro tým Velké Británie v Soči.

"Přijmeme některá opatření pro naše delegáty. Ale to není nic nového, to už jsme dělali pro řadu olympiád. Jsou součástí našeho plánování hned od počátku," dodal Seibel s tím, že primární odpovědnost za bezpečnost vždy padá na hostitelskou zemi a organizační výbor. Toho si je Británie sama velmi dobře vědoma, protože Londýn hostil letní olympiádu v roce 2012. Hry proběhly bez incidentu, ale bezpečnostní opatření zahrnovala i rozmístění raketových střel na střechy domů a velkou vojenskou loď na Temži.

Nejimpozantnější sportoviště v dějinách

Preventivní opatření pro hry v Soči jsou ještě rozsáhlejší, uvádějí ti, kdo jsou na místě. Podle některých expertů a činitelů jde o nejimpozantnější a nejzajištěnější sportoviště v olympijských dějinách.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý olympijský šampión v plavání Michael Phelps ale tvrdí, že bezpečnost je pravděpodobně to poslední, na co teď myslí samotní sportovci. "Jako závodník si ničeho nevšimnete. Jedete tam, abyste reprezentoval svou zemi a soutěžil na nejvyšší úrovni," řekl. Být v olympijské vesnici se sportovci z celého světa je podle něj neuvěřitelné. "Nic se tomu nevyrovná." 

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...