30. listopadu 2017 16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská televize RT nesmí do amerického Kongresu. Je na seznamu ‚zahraničních agentů‘

Prezident pronáší projev před Kongresmany v budově amerického Kapitolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident pronáší projev před Kongresmany v budově amerického Kapitolu. | foto: Reuters

WASHINGTON/MOSKVA Ruská média zařazená v USA na seznam „zahraničních agentů“ nebudou mít napříště vstup do amerického Kongresu. Oznámil to ve čtvrtek kongresový výbor vydávající novinářské akreditace. Moskva v reakci na nové restrikce vůči ruským státním médiím rozhořčeně varovala před analogickou odvetou.

Nálepku zahraniční agent nedávno dostala americká odbočka ruské státní televize Russia Today (RT). Zákon o zahraničních agentech, tedy subjektech financovaných cizí vládou, platí v USA už od 30. let minulého století, v Rusku obdobné ustanovení vstoupilo v platnost před pěti lety. V obou zemích se označení přiděluje selektivně a je vnímáno hanlivě.

Právě zařazení RT mezi zahraniční agenty bylo podle Kongresu důvodem odebrání parlamentní akreditace. Novináři ruské televize, považované v USA za nástroj kremelské propagandy, tak nebudou mít přístup do žádné z obou parlamentních komor, nebudou moci přímo referovat ani o veřejných slyšeních v jednotlivých kongresových výborech.

Rusko: Toto rozhodnutí nezůstane bez odpovědi

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov krok Kongresu označil za nepřátelský a nedemokratický akt, který je v rozporu se zásadami svobody slova. „Toto rozhodnutí nezůstane bez odpovědi,“ varoval. Podle poslanců ruské Státní dumy může být brzy zapovězen vstup do ruského parlamentu zpravodajům amerických stanic Hlas Ameriky a Rádio Svoboda, které byly nedávno na ruský seznam zahraničních agentů zařazeny.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek v rozhovoru s novináři označil stav rusko-amerických vztahů za „děsivý“, nejhorší od dob studené války. Přirovnal ho dokonce k protikomunistickým honům na čarodějnice, které v USA v 50. letech minulého století rozpoutal senátor Joseph McCarthy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz