Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ruskem se šíří vlna povolebních protestů

Svět

  8:00aktualizováno  12:17
MOSKVA/PRAHA - Počet demonstrantů už přesáhl povolených 30.000 lidí. Podle odhadů zpravodaje České televize Pavla Vondry je jich v ulicích až 50.000. Obává se ale, že by z toho důvodu demonstrace mohla být označena za nepovolenou. Mohlo by tak dojít ke střetu s policií. Podle jeho pozorování je však atmosféra zatím spíše průbojná, než bojovná.
Policejní hlídky pro jistotu hlídají i Rudé náměstí v Moskvě

Policejní hlídky pro jistotu hlídají i Rudé náměstí v Moskvě

Protesty začaly na Dálném východu

Několik stovek lidí ve Vladivostoku požadovalo zrušení výsledků parlamentních voleb, které považují za nečestné a zmanipulované. Zatímco ve Vladivostoku povolená demonstrace proběhla pokojně, v Chabarovsku podle rozhlasu policie zatkla 80 ze 150 demonstrantů, podle agentury Interfax 30 ze 60 účastníků protestu na ústředním náměstí města, které následně policie ohradila, aby zabránila dalším nepovoleným demonstracím. V Blagověščensku, centru Amurské oblasti, protestovala padesátka lidí. Akce podle Interfaxu skončila "bez excesů".

 

"Je tu hrozně moc lidí, náměstí je už plné a další přicházejí," vylíčila reportérka stanice Kommersant FM. Demonstranti drží transparenty "Požadujeme přepočítání hlasů" či "Chceme změny". Tak velkou protivládní demonstraci viděla metropole naposledy v 90. letech.

Putinovi jde o pověst

Poprvé se režim ruského premiéra Vladimira Putina střetne s tak rozsáhlými pouličními projevy nespokojenosti, které mohou ohrozit jeho pověst nejoblíbenějšího muže v zemi. Nejrůznějším opozičním skupinám se poprvé – i přes řadu sporů – povedlo sjednotit se při přípravě protestní akce. 

Britský televizní kanál Sky News oznámil, že bude demonstraci přenášet v přímém přenosu a do Moskvy za tímto účelem přiletěla speciální skupina techniků a reportérů. Jak uvedl server Gazeta.ru hlavní snahou Kremlu i vlády je nyní co nejvíce snížit počet protestujících nenásilnou cestou.

Údajně se konala nepřetržitá řada porad na nejrůznějších úrovních, včetně speciálního jednání o tom, jak události prezentovat v ruské státní televizi. Kromě Moskvy už mítinky ohlásil i Petrohrad, Čeljabinsk, Samara, Novosibirsk a řada dalších měst. Podle novinářů tvrdý postup policie a vojsk ministerstva vnitra proti občanům není možný bez katastrofálních následků pro vedení Ruska včetně premiéra Putina, který se hodlá v -březnu vrátit do prezidentské funkce. Navíc v pátek Prezidentská rada pro lidská práva vyzvala, aby volby byly zopakovány, pokud se potvrdí četné falšování výsledků. 

Možná jsou dvě místa demonstrace 

Moskevská radnice nakonec povolila zvýšit počet účastníků sobotní demonstrace Za čestné volby – až na 30 tisíc, což je stokrát víc, než bylo odsouhlaseno původně. Vedení Moskvy se ale zato podařilo přemístit demonstraci dál od Kremlu. Původní náměstí Revoluce nahradilo Bolotnoje náměstí. Podle blogerů, kteří v poslední dny projevují obrovskou aktivitu při organizaci protestních akcí prostřednictvím sociálních sítí, dojde ke zmatkům a část lidí přece jen přijde na původně oznámené místo – náměstí Revoluce. Odtud se jako průvod mohou vydat směrem k Bolotnému náměstí a budou označeni za „nepovolené shromáždění“. To může být podle zákona rozehnáno a jeho účastníci zatčeni.

ČTĚTE VÍCE:

Výzva policistům a vojákům Původně změna místa vnesla rozkol i mezi organizátory akce. K rostoucímu napětí přispěla i další svědectví o falšování voleb. Například opoziční Novaja gazeta přinesla výpovědi lidí, které představila celými jmény, o tom, jak měli za peníze vhazovat do uren více lístků. Nakonec ale odměnu nedostali a jsou teď ochotni vypovídat.

Do Moskvy byla povolána vojska ministerstva vnitra vybavená transportéry. V pátek se na internetu objevila výzva bývalého člena speciálních jednotek podplukovníka Anatolie Jermolina, který se obrací ke svým kolegům a varuje před použitím zbraní. „Zůstaňte lidmi za jakékoliv situace,“ nabádá.

Autoři: , ,