Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko čelí koronavirové tsunami. Stalinova chlouba se změnila v provizorní špitál

Zdravotníci odvážejí pacienta s podezřením na covid do nemocnice v blízkosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci odvážejí pacienta s podezřením na covid do nemocnice v blízkosti... | foto: ČTK

Moskva Byla to chlouba Sovětského svazu, dnes tam sváží nakažené covidem-19. Na severovýchodě Moskvy se nachází výstavní komplex Výstava úspěchů národního hospodářství, jímž se původně chtěl Stalin pochlubit světu úspěchy své říše. Každá sovětská republika měla po pavilonu, stejně jako důležité průmyslové odvětví. Odnedávna se ale v návštěvníky oblíbené odpočinkové zóně míhají osoby v bílých pláštích.

Moskevská radnice totiž z jednoho z pavilonů udělala provizorní nemocnici pro nakažené covidem. Kvůli pandemii byly v Moskvě otevřeny hned čtyři záložní nemocnice, pátá by měla zahájit činnost v příštích dnech. V některých ruských regionech je situace často mnohem horší. Zemí například otřásla tragédie z Rostova na Donu ležícího na jihu Ruska. Tamní infekční nemocnici pro pacienty s covidem-19 došel kyslík. Třináct lidí se udusilo.

Dezinfekce ulic v Moskvě 16. května.
Žena s rouškou v Moskvě.

„Rusko je na čtvrtém místě ve světovém žebříčku v počtu nakažených koronavirem, na druhém místě v testování a na 118. místě v úmrtnosti v přepočtu na nakažené. Situace je ale složitější,“ sdělila v rozhovoru pro server Lidovky.cz Larisa Popovičová, ředitelka Ústavu zdravotnické ekonomiky ruské Vysoké školy ekonomické.

Nejvíce případů nakažených koronavirem je v Moskvě, přilehlé Moskevské oblasti a v Petrohradu. Ruská vicepremiérka zodpovědná za zdravotnictví Taťána Golikovová však uvedla, že v 16 ruských regionech jsou nemocnice kvůli covidu-19 na pokraji kolapsu. Expertka oslovená serverem Lidovky.cz uvádí, že aktuálně menší počet nakažených hlásí Dálný východ. Nová vlna koronaviru se tam zatím z evropské části Ruska nedostala. Je to ale otázka času.

„Hranice mezi ruskými regiony nejsou uzavřeny,“ říká Popovičová. Nová ohniska nákazy se mohou objevit v severní části Ruska, kde se nachází významná naleziště ropy a plynu.

Chyby a nefunkční ventilátory

„V Rostovské oblasti byly problémy se zdravotnicím ještě před pandemií,“ komentuje Popovičová tragickou událost v rostovské nemocnici. Jako hlavní problém vidí v tom, že zdravotnické resorty v ruských regionech nebyly schopny předpovědět s jakou silou je covid-19 zasáhne.

„Když se na jaře začala šířit koronavirová pandemie, vláda přikázala gubernátorům zkontrolovat vybavenost nemocnic. Kontroly odhalily různé nedostatky, včetně nefunkčních plicních ventilátorů,“ popisuje situaci Popovičová. Situace ani na podzim není výrazně lepší. Ve středu prezident Vladimir Putin poručil mimořádně vydělit 10 miliard rublů (přibližně 3 miliardy korun) na boj s koronavirovou tsunami.

Kreml se od boje s koronavirem decentně distancuje, aby toto ožehavé téma neovlivnilo popularitu Vladimira Putina. Řešení situace s nákazou ruský prezident ještě v dubnu delegoval na gubernátory ruských regionů. Každá oblast bojuje s koronavirem na vlastní pěst. Jen s rouškami je to po celé zemi stejné. Většina Rusů je odmítá nosit nebo je nasazuje pouze proto, aby je vpustili do hromadné dopravy či obchodu.

„Růst nakažených koronavirem v Rusku je ohromný. Nemám teď na mysli údaje o koronaviru, které zveřejňuje Rospotrebnadzor. Hovořím o skutečném růstu,“ říká pro server Lidovky.cz ruský demograf Alexej Rakša, který dříve působil jako poradce ve Federální agentuře státní statistiky (Rosstat).

Demograf je přesvědčen, že státní úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor, jenž kromě jiného sleduje epidemickou situaci v zemi a každý den Rusy informuje o počtu nakažených a obětí koronaviru, podává zkreslené údaje. Víc důvěřuje hlavnímu statistickému orgánu země.

„Rozdíl spočívá v tom, že Rosstat eviduje oběti, které zemřely přímo na covid a také infikované, jejichž smrt způsobilo jiné onemocnění. Naopak statistika Rospotrebnadzoru eviduje pouze pacienty, kteří se nachází v nemocnicích, kteří měli opakovaně pozitivní test na covid. Je tam mnoho podmínek, jež statistiku zplošťují. Těmto údajům nedůvěřuji,“ otevřeně říká Rakša.

Expert míní, že úmrtnost na covid v Rusku může být až trojnásobně vyšší, než udává oficiální statistika Rospotrebnadzoru. Ten uvádí, že v zemi se stalo obětí koronaviru více než 27 tisíc lidí.

Sám Rakša si úpravu statistiky vysvětluje tím, že ruská vláda chce veřejnosti ukázat nízká čísla nakažených a obětí proto, aby ve společnosti nevzniklo napětí. 

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...