28. září 2014 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko chce „reset“ vztahů s USA, ale i lepší jaderné zbraně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na obědě během Valného shromáždění OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na obědě během Valného shromáždění OSN. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko by mělo modernizovat svůj arzenál jaderných a konvenčních zbraní, který je již zastaralý. Nemá ale v úmyslu nijak eskalovat napětí. V rozhovoru s ruskými médii to řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Řekl také, že by se od základů měly změnit vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy. Moskva podle něj nestojí o pokračování nynější sankční války se Západem.

Nové ochlazení do vztahů mezi oběma zeměmi vnesl zejména konflikt na Ukrajině, kde proti vládě v Kyjevě bojují proruští separatisté. Západ obviňuje Moskvu, že povstalce podporuje, vyzbrojuje a že na východě země působí ruští vojáci. Kvůli přístupu Ruska k ukrajinské krizi na Rusko uvalily USA a EU v několika krocích sankce. Moskva v reakci na to zakázala dovoz potravin ze Západu.

Nový závod ve zbrojení?

Lavrov odmítá, že by se blížil začátek nových závodů ve zbrojení. "V našem případě pouze nastal čas modernizovat jaderný i konvenční arzenál," řekl v reakci na oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy plánují modernizovat své jaderné zbraně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Americký jaderný arzenál je o něco mladší než ten náš, ale možná i pro něj přišel čas na modernizaci. Doufám jen, že USA dodrží novou smlouvu START (o omezení jaderného arzenálu)," prohlásil ruský ministr v rozhovoru se stanicemi RT a VGTRK. "Je v pořádku modernizovat výzbroj, nahrazovat staré zbraně novými, ale existují určitá omezení co do počtu zbraní a tato omezení stále platí," dodal.

Dialog s Moskvou

V rozhovoru na ruské stanici Pátý kanál pak Lavrov řekl, že Rusko a Spojené státy potřebují ve vzájemných vztazích "reset 2.0". Reagoval tak na politiku Spojených států z uplynulých let, kdy se Washington snažil zmáčknout pomyslné tlačítko "reset" a zlepšit dialog s Moskvou. Rusko se ale podle Lavrova necítí být od Západu izolované. Zároveň obvinil Washington, že to on ničí vzájemnou spolupráci a že uplatňuje dvojí metr v boji proti "terorismu".

Severoatlantickou alianci (NATO) označil za organizaci, která nikdy nepřestala Rusko považovat za nepřítele a která má stále mentalitu z dob studené války. Důkazem je prý to, jak NATO v souvislosti s ukrajinskou krizí na adresu Ruska "chrlí neopodstatněná a zaujatá obvinění".

"Západní politici se dostali do pasti vlastní protiruské rétoriky," myslí si Lavrov. "Nemohou opustit stanovisko, které zaujali a konkrétně to, že všechno je vina Ruska, že to bylo Rusko, kdo způsobil ukrajinskou krizi," tvrdí šéf ruské diplomacie.

Klaus: Obludné lži západu

Bývalý prezident Václav Klaus nesouhlasí s nynějším nepřátelstvím západních elit vůči Rusku. Toto nepřátelství je podle něj založeno na chybném a zastaralém pohledu na tuto zemi. Řekl to v rozhovoru, který pod titulkem „Václav Klaus: lži západních zemí o Rusku jsou obludné“ o víkendu zveřejnil britský týdeník The Spectator. Někteří politici podle Klause přenášejí svou nenávist vůči někdejšímu komunistickému režimu na Rusko. Srovnávat současný režim se sovětskou érou je podle něj hloupé.

K TÉMATU:

„Propaganda USA/EU proti Rusku je skutečně směšná a já s ní nemohu souhlasit," zdůraznil Klaus a dodal, že Evropskou unii již nelze reformovat a že je nutné ji nahradit nějakou "organizací evropských států", která by byla pouhým sdružením volného trhu a neusilovala o politickou integraci. 

Lidovky.cz, ČTK