Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Medveděv: Rusko se nátlaku nebojí, dopad sankcí může minimalizovat

Ruský premiér Dmitrij Medveděv . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Dmitrij Medveděv . | foto: Reuters

MOSKVA Rusko je schopné minimalizovat dopad všech sankcí, kterým kvůli ukrajinské krizi čelí. V projevu k výroční zprávě o činnosti vlády to v úterý ve Státní dumě, tedy dolní parlamentní komoře, prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. Sankce, které na Moskvu uvalil Západ, označil ministerský předseda za zvláštní motivaci k tomu, aby Rusko vytvořilo vlastní platební systém.

Rusko podle Medveděva čelí bezprecedentnímu tlaku kvůli komplikovanému stavu světového hospodářství, diplomatickému klimatu a domácím strukturálním potížím. Dodal, že prioritou vlády je minimalizovat ekonomický dopad sankcí.

Poslancům rovněž řekl, že Rusko bude se svým energetickým exportem trvat na férovém přístupu k zahraničním trhům. Pokud to podle premiéra bude nutné, Moskva se obrátí s žádostí o právní kroky či arbitráž na Světové obchodní organizace (WTO).

Rusko již v polovině dubna oznámilo, že uvažuje o žalobě na Spojené státy u WTO kvůli americkým sankcím, které zasáhly ruské banky. Finanční domy následně čelily vlně vybírání vkladů.

USA a EU v březnu uvalily sankce na vybrané ruské a krymské činitele kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Západ i Kyjev označují anexi za nelegální a neuznávají ji.

ČTĚTE TAKÉ:

Vůdce krymských Tatarů nesmí do Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že podepsal dekret o rehabilitaci krymských Tatarů a dalších příslušníků krymských etnických menšin, kteří během vlády sovětského diktátora Josifa Stalina čelili útlaku. Neformální tatarské shromáždění medlis však v úterý sdělilo, že Rusko zakázalo Mustafu Džemilevovi, jednomu z vůdců krymských Tatarů, pro příštích pět let vstup na své území.

Podle agentury Reuters se tak stalo v době, kdy Džemilev překračoval hranice anektovaného Krymu s Ukrajinou. Džemilev, který v minulosti meždlis dlouhé roky vedl a který je v současnosti ukrajinským poslancem, podle krymských Tatarů dostal na hranicích vyrozumění, že do 19. dubna 2019 na území Ruska nesmí.

„Krymští Tataři za mír!“ Proukrajinská demonstrace na Krymu (archivní snímek z...

"Krymští Tataři za mír" - proukrajinská demonstrace na Krymu.

Džemilev se v uplynulém týdnu na hranicích mezi anektovaným Krymem a Ukrajinou spolu s dalším tatarským představitelem Refatem Čubarovem dostali do problémů, když je ruští vojáci nejdříve odmítli na poloostrov bez udání důvodů vpustit. Džemilev se nyní po víkendu na Krymu vracel zpět do Kyjeva.

Džemilev po ruské anexi uvedl, že se obává o osud svého národa, neboť prý existují úvahy o vysídlení krymských Tatarů z poloostrova. Na zhruba dvoumilionovém Krymu žije asi 300 000 krymských Tatarů.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PRŮMYSLOVÝCH ROBOTŮ (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč