Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští filmaři míří do vesmíru, na ISS budou točit snímek o hrdinné lékařce. V kosmu stráví 12 dní

Svět

  10:52aktualizováno  15:04
Ruský režisér Klim Šipenko a herečka Julija Peresildová v úterý odletěli k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), aby tam natáčeli chystaný film s pracovním názvem Výzva. Na oběžnou dráhu je z kosmodromu Bajkonur vynesla loď Sojuz MS-19 pilotovaná kosmonautem Antonem Škarplerovem.

Nosná raketa Sojuz-2.1a opustila startovací rampu ve stanovených 10:55 SELČ a Sojuz MS-19 k orbitálnímu komplexu dorazil po zkráceném letu trvajícím přibližně tři a půl hodiny. Závěr příletu nabyl trochu na dramatičnosti, když se nezdařilo přistát v automatickém režimu a ruční řízení převzal Škaplerov.

Filmaři stráví na ISS dvanáct dní, z nichž deset má být pracovních. Absolvovali urychlený základní výcvik. Natáčet budou „vesmírné drama“ s pracovním názvem Výzva (Vyzov). To má pojednávat o lékařce, jež se na ISS vydává na záchrannou misi, při níž jde o život kosmonauta příliš nemocného na to, aby se mohl vrátit na Zemi.

Štáb má natočit zhruba 35 až 40 minut promítacího času. Šipenko nevyloučil, že první záběry filmu pořídí při letu k ISS.

Natáčení se zúčastní i Škaplerov a ruští kosmonauti, kteří nyní na ISS pracují - Oleg Novickij a Pjotr Dubrov. „Budu hrát sám sebe – velitele lodi Antona, který dopravuje lékařku na stanici, aby tam provedla operaci a zachránila tak jiného kosmonauta,“ prozradil Škaplerov o své roli časopisu Ruskij kosmos.

Rusko předčí Spojené státy v nejnovější etapě vesmírných závodů. Peresildová a Šipenko se totiž dostali do vesmíru před Tomem Cruisem, o jehož záměru odletět do vesmíru raketou společnosti SpaceX a natočit dosud nepojmenovaný hollywoodský film informovala americká vesmírná agentura NASA už loni.

Podle Olega Kotova, bývalého kosmonauta a nyní zástupce ředitele Ústavu pro lékařské a biologické problémy Ruské akademie věd, provádět na ISS chirurgický zákrok ovšem ve skutečnosti možné není. „Nanejvýš lze zašít cévy nebo kůži. Nicméně tam jsou zdravotnická zařízení pro resuscitaci,“ řekl agentuře RIA Novosti. Závažná onemocnění by však musela být řešena na Zemi, dodal.

Pro Roskosmos má projekt natáčení filmu na ISS i jiný než jen umělecký rozměr. Jde o experiment s rychlou přípravou na let na oběžnou dráhu specialistů, kteří s vesmírným průmyslem nemají nic společného. Pokud bude úspěšný, umožní vysílání mladých vědců na ISS, aby mohli nezávisle provádět výzkum, poznamenal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Na Zemi se dvojice filmařů vrátí 17. října v kosmické lodi Sojuz MS-18 společně s kosmonautem Novickým, který je na ISS od dubna. Škaplerov pak v ruské sekci vesmírné stanice zůstane společně s Dubrovem ještě dalších 174 dnů.

V posledních měsících nejde o první cestu „civilistů“ do vesmíru. Společnost SpaceX v září vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou. Šlo o první výpravu do kosmu bez profesionálního astronauta.

Už v červenci se vydal k hranici vesmíru v rámci testovacího letu raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic britský miliardář Richard Branson. O několik dní později podobný let absolvoval i aktuálně nejbohatší člověk světa a zakladatel firmy Blue Origin Jeff Bezos. S sebou vzal bratra Marka, 82letou průkopnici letectví Wally Funkovou a 18letého mladíka Olivera Daemena.  

Autoři: ,

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat