6. června 2014 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko jedná jako nacistické impérium, řekl estonský prezident

Represivní režim Vladimira Putina (na snímku spolu s ministrem obrany Sergejem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Represivní režim Vladimira Putina (na snímku spolu s ministrem obrany Sergejem... | foto: Reuters

VRATISLAV Chování Ruska připomíná rozbití Československa nacistickým Německem v roce 1938, prohlásil estonský prezident Toomas Hendrik Ilves. "Mysleli jsme si, že politika anexí, jako byl 'anšlus' Sudet a rozbití Československa se staly minulostí 8. května 1945," řekl Ilves. Poté vyzval k rozhodnějšímu postupu vůči Moskvě.

Rusko podle Ilvese svým postupem na Ukrajině a anexí Krymu porušilo všechny své mezinárodní závazky. Západní státy však na to prý stále nenašly odpověď. "Musíme se sejít a najít východisko z této nepříjemné situace," vyzval prezident na úvod mezinárodní bezpečnostní konference v polské Vratislavi pobaltské země, která s Ruskem sousedí.

Ignorovali jste hrozbu, vyčetl prezident Západu

Ilves vytkl západním členům EU, že dlouho ignorovali varování východních Evropanů před Ruskem. "Blahosklonně nás poplácávali a říkali, že trpíme postsovětským traumatickým stresovým syndromem," prohlásil estonský prezident na fóru, jehož hlavním tématem je transatlantická bezpečnostní politika tváří v tvář situaci na Ukrajině.

V souvislosti s odtržením Krymu a s krizí na východní Ukrajině padla v minulosti přirovnání k okupaci Sudet, Československu 1968 nebo k postupu Adolfa Hitlera už několikrát, a to z úst ukrajinských i západních politiků.

ČTĚTE TAKÉ:

Sudety připomínal Krym například německému ministrovi financí Wolfgangu Schäublemu. Americký ministr zahraničí John Kerry zase v téže souvislosti na jedné besedě se studenty připomněl okupaci Československa v roce 1968.

Britský princ Charles údajně minulý měsíc přirovnal v soukromém rozhovoru během návštěvy Kanady ruského prezidenta Vladimira Putina k Adolfu Hitlerovi.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vlevo) a prezident Vladimir Putin (vpravo) s...

Ruský prezident v Sevastopolu. Zleva ministr obrany Sergej Šojgu, velitel...

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!