Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Mučíme a už to neskrýváme. Rusko po útoku cení zuby, nová míra násilí šokuje

Svět

  14:43
Známky mučení na čtveřici mužů podezřelých z útoku v koncertní hale v Krasnogorsku na okraji Moskvy podle pozorovatelů ukazují, že ruské bezpečnostní složky se už neostýchají skrývat své agresivní jednání a vysílají zprávu dalším teroristům i odpůrcům Kremlu, jaký možný osud je čeká. Dokládá to též, že ruská společnost začala být zvyklá na násilí.

Na sociálních sítích už od soboty kolují drastická videa ukazující násilný výslech zadržených mužů původem z Tádžikistánu. Na jednom má jeden z podezřelých, Sajdakrami Murodali Račabalizod, své uříznuté ucho vložené do úst. Další z obviněných, Šamsudin Fariduni má stažené kalhoty, takže jsou vidět kabely napojené na jeho genitálie. Telegramový účet spojovaný s žoldnéřskou Wagnerovou skupinou naznačuje, že jeho trýznitelé do něj posílali proud z 80voltové baterie, přičemž na něj i lili vodu, aby „zesílili účinek“.

Známky mučení byly jasně patrné i na dalších dvou mužích obviněních z teroristického útoku v koncertním sále. Dalerdžon Mirzojev měl patrné nové šrámy a kolem krku omotaný igelitový sáček, který mohl být použit k jeho přidušení. Posledního ze čtveřice, Muhammadsobira Fajzova, přivezli do soudní síně na vozíku. Podle listu The Guardian se zdálo, že během slyšení přicházel o vědomí. Na fotografiích se též zdá, že mu chybí oko.

Ruské bezpečnostní orgány dlouhodobě čelí podezřením, že mučí vězně. Podle pozorovatelů tak ale doposud tak činily mimo dohled veřejnosti. Současná zcela otevřená demonstrace násilí vůči podezřelým je tak něčím nevídaným i v Rusku, podotýkají.

Varovná zpráva

„Co je nyní odlišné, je demonstrativní povaha mučení,“ uvedla Tanja Lokšinová, zástupkyně ředitele lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii. „Zdá se, že záběry mučení nejsou sdíleny náhodou, ale s cílem varovat ostatní, kteří plánují útoky na Rusko, že budou čelit stejným následkům. Ruské úřady se již nestydí ukazovat, že jejich bezpečnostní služby mučí lidi.“

Též Olga Sadovská z ruské Skupiny proti mučení se domnívá, že záběry mučených lidí mají za cíl odradit další teroristy od páchání jejich činů. Zároveň ale jsou zprávou pro veřejnost, že Rusko se hodlá pomstít za všechny oběti útoku.

Expert na ruské bezpečnostní služby Andrej Soldatov vnímá ukázky mučení jako signál armádě, že násilnosti jsou akceptovány a podporovány. Zároveň je to varování těm, kteří nejsou na straně Kremlu.

Podle ruského právníka Ivana Pavlova celý soudní proces připomíná „cirkus“. Ukazuje, jakým způsobem válka na Ukrajině ovlivnila toleranci ruské společnosti k násilí.

„Dříve to před veřejností skrývali, ale teď už ne, protože veřejnost je na násilí předpřipravena. Kvůli válce už to pro širokou veřejnost není něco extrémně nepříjemného,“ vysvětluje Pavlov.

Skupina proti mučení upozorňuje, že „hodnota doznání vynuceného mučením je kriticky nízká, protože člověk „místo pravdy nejčastěji říká to, co může, aby mučení skončilo“, včetně lží. Varovala, že pokud stát dovolí mučení podezřelých z terorismu, může se dopouštět nezákonného násilí i proti dalším občanům.

Bez komentáře, reaguje Kreml

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl stav podezřelých komentovat. „Tuto otázku nechávám bez odpovědi,“ reagoval na obvinění z mučení.

Ihned po útoku někteří ruští představitelé vyzvali k tomu, aby se podezřelým dostalo brutálního zacházení. „Nezaslouží si milost,“ uvedl ruský premiér Michail Mišustin. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv dokonce vyzval k trestu smrti.

Rusko již není smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, ale ruská ústava mučení zakazuje. Zákaz je rovněž součástí Úmluvy OSN proti mučení, jejíž je Rusko členem.

Další Tádžikové ve vazbě

Kromě čtyř údajných pachatelů moskevský soud na žádost vyšetřovatelů uvalil vazbu na další čtyři Tádžiky údajně zapojené do pátečního útoku. Soud podle BBC News poslal do vazby bratry Aminčona a Dilovara Islomovovy a rovněž jejich otce Isroila. Osmým je muž z Kyrgyzstánu Ališer Kasimov, který údajným útočníkům pronajal byt.

Dilovar byl posledním majitelem vozidla, kterým na místo přijeli a po útoku prchali čtyři předpokládaní pachatelé útoku. Aminčon Islomov před soudem odmítl jakoukoliv vinu a zdůraznil, že společně s bratrem se sami dostavili na policii, jakmile se dozvěděli, co se stalo. Bratři byli podle portálu Meduza obviněni ze spáchání teroristického činu a jejich otec je vyšetřován jako podezřelý. Všichni tři žili ve městě Tver vzdáleném asi 170 kilometrů od Moskvy.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Fariduni zapojil do příprav útoku i bratry Islomovovy. Mladší z nich, Dilovar, se sice také narodil v Tádžikistánu, má ale podle agentury Interfax ruské občanství. Oba bratři v Rusku pracují jako taxikáři, jejich otec je bez zaměstnání.

Kasimov se narodil v Kyrgyzstánu, má však ruské občanství. U soudu prohlásil, že nevěděl, že pronajímá byt teroristům, plány útočníků neznal a byt pronajal přes inzertní server Avito. Další jednání soudu se pak na žádost vyšetřovatele odehrálo za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Kasimov je podle agentury RIA Novosti k pobytu přihlášen v jedné ze čtvrtí Krasnogorska a má pronajatou kavárnu v byznys centru Crocus City Hall, kde se nachází i koncertní síň, v níž se útok odehrál.

Agentura Reuters s odvoláním na tři tádžické bezpečnostní zdroje uvedla, že ruští vyšetřovatelé v Tádžikistánu vyslechli rodiny čtveřice mužů obviněných z útoku. Rodiny zmíněné čtveřice podezřelých tádžické bezpečnostní složky převezly z měst Vachdat a Gissar do metropole Dušanbe. Další podrobnosti o výslechu zdroje neuvedly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!