Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko plánuje výměnu špionů, chce 'obchodníka se smrtí'

Svět

  11:39
MOSKVA - Na obzoru se údajně rýsuje další rusko-americká výměna polapených špionů. Tvrdí to alespoň ruská média s odvoláním na nejmenované zdroje z tajných služeb. Do vlasti by se tak prý mohl vrátit i ruský obchodník se zbraněmi Viktor But, který nyní čeká v newyorské cele na proces za údajný prodej zbraní teroristům.

Životní příběh Viktora Buta posloužil jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí. foto: Reuters

Za "obchodníka se smrtí" by Rusové mohli Američanům nabídnout jejich agenta Andreje Chlyčeva. Bývalého plukovníka ruské vojenské rozvědky GRU poslal minulý týden moskevský soud na 18 let do vězení za vyzrazení jaderných tajemství a vydání několika ruských agentů Američanům.

Ruští agenti, které Chlyčev vyzradil, ale podle listu Kommersant  nejsou totožní s desítkou špehů deportovaných loni v létě z USA.

Kommersant současně upozornil na překážky, které by chystané výměně mohly bránit: Chlyčevův advokát se chystá podat odvolání proti příliš tvrdému rozsudku, ale pravomocný verdikt je podmínkou následného omilostnění a výměny. Stejná překážka platí i v Butově případu, který jakoukoliv vinu popírá a vlastní proces má začít až v říjnu.

Obchodník se smrtí

Ruský 'obchodník se smrtí' odmítl vyměnit své kontakty za snížení trestu

'Obchodník se smrtí', jenž inspiroval Hollywood je v USA. Moskva protestuje

Životní příběh Viktora Buta vyšel i v knižní podobě.

V roce 2007 vyšla o Viktoru Butovi kniha, v níž dvojice amerických novinářů popisuje marný boj mezinárodních vyšetřovatelů s jeho překupnickým impériem. "But je vždycky o pár tahů napřed. Dostanou ho, jen když udělá nějakou hloupost," prohlásil před Butovým zatčením Douglas Farah, jeden z autorů knihy.

Příběh Viktora Buta posloužil jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí

Jeho životní příběh posloužil i jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí (v originále Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli, který proběhl i českými kiny. Skutečný Bunt se údajně narodil u tádžického Dušanbe, vystupoval nejméně pod sedmi různými jmény a při svých obchodech využíval šest jazyků, jež ovládá.

Sám Viktor But v rozhovoru pro Kommersant přirovnal newyorskou celu k "pětihvězdičkovému hotelu" v porovnání s poměry v thajském vězení, kde jedna toaleta připadala na 35 vězňů a cela byla přeplněná. Ale v newyorském vězení mu chybí svěží vzduch, knihy, ovoce a zelenina i počítač, aby se mohl seznámit se spisem, jakož i politická podpora z Ruska, jakkoli mu média připisovala společné podnikání s ruskou vládnoucí elitou.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat